Olcsó, tabletta méretű lenyelhető robot forradalmasíthatja a diagnosztikát

Olcsó, tabletta méretű lenyelhető robot forradalmasíthatja a diagnosztikát
Gábor János  |  2024. 08. 05., 12:40

A már ismert megoldás új, sokkal modernebb változata - amit távirányítással vezérelhet az orvos, hogy élő képet kapjon – nagyon alacsony áron juthat el az egészségügyi rendszerekbe.

Óriási változásokat hozhat a világ gyakorlatilag bármely egészségügyi rendszerében az Endiatx új, vitamintabletta mérető robotja, a PillBot, hiszen annak ellenére nyújt kiváló funkciókat (többek között élő képet), hogy robotikai megoldásokhoz képest nagyon olcsónak tűnik.

A készülék eddig soha nem látott módon nyújt betekintést az emberi testbe – állítja a gyártó Endiatx, a mikro-robotika egyik úttörő vállalata. Az amerikai cég „gyomorban mozgó szemgolyóként” írja le a PillBotot, hiszen vezeték nélküli navigációval képes megvizsgálni a szervet, ami nem csak potenciálisan jobb diagnosztikát jelenthet, hanem a vizsgálatok költségeit is jelentősen csökkentheti, ezzel javítva a kezelésekhez való hozzáférést.

A PillBot célja, hogy megváltoztassa a milliók számára szükséges, évente elvégzett endoszkópiás vizsgálatokat. Jelenleg ugyanis invazív endoszkópiás eszközöket használnak, hogy az orvosok betekintést nyerjenek a bélrendszerbe. Az ezekkel szemben könnyen lenyelhető és távolról is vezérelhető, magyarán: az endoszkóp jelentősen kényelmesebb alternatívája.

Hogy mennyire előremutató, biztonságos és jó lehet ez a technológia, nagy figyelmet keltő videón is demonstrálták. Az Endiatx közreműködésével a Mítoszirtók sorozatból ismert Adam Savage nyelte le a PillBotot, hogy bebizonyítsa: működő, remek lehetőség lehet rendszeresíteni az egészségügyben.

 

Így működik a lenyelhető robot

A PillBot élő videóképet közvetít, miközben a vízzel teli gyomorban mozog. A páciens egy étkezés kihagyása után vizet iszik és lenyeli a PillBotot. Tulajdonképpen ennyi a dolga. Az orvos aztán – aki a készülék irányítása szempontjából akár a világ másik felén is tartózkodhat – internetkapcsolat segítségével irányítja a kapszulát, hogy az egész gyomrot átvizsgálja. Az eszköz körülbelül 30 percnyi élő videót képes rögzíteni és egyszer használatos, vagyis a beteg egyszerűen kiüríti a vizsgálat után.

Torrey Smith, az Endiatx vezérigazgatója azt állítja, a robot a lenyűgöző képességei ellenére is meglehetősen olcsó: az anyagköltsége mindössze 35 dollár (kb. 13 ezer forint).

A cég várhatóan 2024 végén fejezi be a PillBot klinikai vizsgálatait. Ha minden simán megy (és ettől a stádiumtól kezdve már úgy szokott), akkor a kapszula robot 2025-ben megkapja az amerikai gyógyszerfelügyelet engedélyét, így először az USÁ-ban, majd világszerte is piacra kerülhet. Az Endiatx célja, hogy legkésőbb 2026 elején kereskedelmi forgalomba hozza a PillBotot, amit a nemzetközi terjeszkedés során a fejlődő országokba is el akar juttatni, hiszen a szegényebb egészségügyi rendszerekben létfontosságú lehet egy modern, de olcsó eszköz.

A PillBot számos páciens számára megspórolja az altatást és a kórházi tartózkodást, miközben csökkenti a biztosítási költségeket – már csak azért is, mert a felső endoszkópiás vizsgálatok négyötöde negatív eredményt hoz, mégis, 2030-ra várhatóan már évi 250 milliót fognak elvégezni belőle a világon. Ez a tény a finanszírozó egészségügyi pénztárak számára pazarlóvá, a betegeknek pedig túl kockázatossá teszi a hagyományos vizsgálatot. A PillBot kevésbé invazív, és az eljárás rövidebb idő alatt, olcsóbban elvégezhető. Ráadásul az AI-alapú utódokkal végzett diagnosztikai eljárások később lehetővé teszik majd olyan betegségek korai felismerését, mint a gyomorrák, ami – többek között a megkésett diagnózisok miatt – évente mintegy 800 ezer életet követel világszerte.

A főoldali képen Adam Savage, a PillBottal, mielőtt lenyelte volna. Fotó: Endiatx

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-09-19 19:19:00
Az ingatlanbiztosítások általában tartalmaznak alapfedezetet árvízkárokra, de érdemes kiegészítő biztosításokat is kötni ingóságok és egyéb eszközök védelmére; az ártéri vagy belvízkárokra a biztosítók jellemzően nem nyújtanak fedezetet – hívja fel a figyelmet a Netrisk.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.

  Rovathírek: GUSTO

A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.