Nukleáris környezetekhez fejlesztettek robotkezet

Nukleáris környezetekhez fejlesztettek robotkezet
2023. 06. 01., 18:41

Az Atkins és a COVVI, egy leedsi székhelyű kézprotézis-fejlesztő olyan robotikai megoldást fejleszt, ami közel ugyanolyan kézügyességgel bír, mint az ember. A cél az, hogy erősen sugárzó környezetekben vegyék hasznát, távvezérlésű manipuláló eszközként.

A két technológiai vállalat az Atkins által szabadalmaztatott munkára építi a projektet, és a végső cél hatékonyan együttműködni képes robotok szállítása a nukleáris ágazat számára. A közös megoldásuk az eredetileg egészségügyi robotikai alkalmazásokra szakosodott COVVI bionikus kezének adaptálása, hogy a humán kézügyességgel akár ipari robotokat is felruházhassanak. Utóbbi cég küldetése eredetileg teljesen más, hiszen a COVVI felső végtaghiánnyal küzdő, kifejezetten ilyen fogyatékkal élő emberek számára fejleszt eszközöket. Az új termék ugyanakkor egy humán kézügyességgel rendelkező szerszámgép kifejlesztése, robotkarok végződéseként. Ez a megoldás lehetővé tenné például nukleáris létesítményekben dolgozó szakembereknek, hogy a veszélyes környezetekben szükséges manipulálásokat távolról végezzék el - még olyan esetekben is, amikor nagyfokú precizitásra, tűpontos megfogásra és kézmozdulatokra van szükség. 

A bionikus kéz kifogástalanul beépíthető az Atkins nukleáris ágazatban alkalmazott kooperatív robotikai megoldásaiba, így többek között alkalmas a nukleáris anyagok és hulladékok kezeléséhez szükséges kényes műveletek elvégzésére. Az Atkins szerint a távvezérlés csökkenti az emberi jelenlét szükségességét a veszélyes üzemterületeken, mégis lehetővé teszi, hogy az ún. „kesztyűsbox” műveleteket (zárt tartályban történő manuális feladatellátásokat) akár huzamosabb ideig végezhessék a szakértők, egy robotkéz irányításával.

„A robotika hatalmas lehetőségeket rejt magában a nukleáris ágazat számára, és arra számítunk, hogy az elkövetkező évtizedben egyre inkább elterjedt lesz a használata, mivel az iparág a biztonság javítására, a hatékonyság növelésére és az emelkedő szakemberhiány kezelésére törekszik – magyarázta az Atkins anyavállalatánál, az SNC-Lavalinnál dolgozó Sam Stephens. A nukleáris ágazatért felelős digitális részlegvezető sajtóközleményben hozzátette: az együttműködés és a bionikus kéz átkonfigurálása távműködtetésre remekül egyesíti az Atkins nukleáris, digitális és robotikai képességeit a COVVI szakértelmével, illetve világelső protézisével.”

Mint mondta, a közös munka jól példázza, hogy az együttműködés mennyire „kulcsfontosságú az innováció felgyorsításához és olyan új megoldások bevezetéséhez, amelyek gyorsan és költséghatékonyan kezelik egyes ágazatok legnagyobb kihívásait”. Az új robotkéz képes csökkenteni a kockázatot és javítani a termelékenységet azon nukleáris ipari szereplők számára, akik világszerte partnerei az Atkinsnak, ezért a cég „alig várja, hogy megtudja, milyen eredményeket tudnak közösen elérni”.

A két cég nem most kezdi a közös munkát: az elmúlt hat hónap során már együtt dolgoztak a robotkéz integrálásán olyan kooperatív gépekbe, mint a Kinova Gen3 robotkar, amit az Atkins a kesztyűsboxokban történő munkavégzéshez fejlesztett ki. Az Atkins digitális ikert ugyancsak készít, a speciális tevékenységek megtervezésére és – szükség esetén – begyakorlására.

Gábor János

Főoldali kép: COVVI

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-18 21:10:59
A Budapesti Corvinus Egyetem közös kutatást indít az OPTEN-nel és a Grémium az Utódlásért Egyesülettel a hazai családi és nem családi tulajdonban lévő magánvállalatok professzionalizációjának feltérképezésére.
2024-03-18 20:10:44
Megszűnt az újraengedélyezési eljárás, és automatikusan határozatlan idejűvé vált az engedély minden olyan termésnövelő anyag esetében, amely 2024. január 1-én érvényes engedélyokirattal rendelkezett. Lényeges változás továbbá, hogy az idei évben gyártott tételeken már nem kötelező feltüntetni az engedély hatályát.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.
2024. 02. 03., 21:30
epizód: 2024 / 3   |   hossz: 19:22
A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének elnökével azt elemezzük a BizniszPlusz aktuális epizódjában, hogy hogyan alakíthatja át a toborzási folyamatokat és általában a HR munka világát a mesterséges intelligencia. A szakemberrel megnéztük azt is, milyen szakmai készségek ívelnek fel az AI korszakban, és ennek milyen lenyomatai lesznek érzékelhetők a következő években, sőt, már 2024-ben is. A magyar gazdaságban megjelent külföldi munkavállalók által elindított munkaerőpiaci trendek, valamint a változó minimálbér és bérminimum hatásai szintén szóba kerültek a beszélgetésben. Utóbbiakról kiderült mekkora terhet rónak a magyar vállalkozásokra, és ennek milyen mögöttes okai vannak, a munkaerő termelékenységének alakulásától a tapasztalt kollégák megtartásáért indult küzdelemig.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS