Elemzők szerint jó kiindulópontot jelent Romániának a Joe Biden vezette washingtoni adminisztrációval kialakítandó kapcsolatokban az a tény, hogy Románia az Amerikai Egyesült Államok segítségével tervezi korszerűsíteni a cernavodai atomerőmű egyes blokkját.
Románia az Egyesült Államok segítségével tervezi korszerűsíteni a cernavodai atomerőmű egyes blokkját, illetve megépíteni a 3-as és a 4-es blokkot – írja a Krónika.
Az Egyesült Államok az ügylet kapcsán hétmilliárd dollár értékű hitelszerződést biztosít az amerikai Exim Bank bevonásával Romániának. A két reaktor a tengeren túli AECOM vállalat irányításával, francia és kanadai cégek bevonásával épülhet meg.
Bukaresti elemzők szerint az atomerőmű amerikai felújítása, bővítése jó kiindulópontot jelent Romániának a Joe Biden vezette washingtoni adminisztrációval kialakítandó kapcsolatokban. Az Európai Bizottság jóváhagyta a Románia és az Egyesült Államok között megkötött kormányközi megállapodást a cernavodai atomerőmű bővítéséről.
Az atomerőműben az eredetileg tervezett öt reaktor közül eddig kettő épült meg: az elsőt 1996-ban, a másodikat 2007-ben helyezték üzembe. A 3-as és a 4-es reaktorok kapacitása 1400 megawatt lenne, ezzel megkétszereződne az atomerőmű teljesítménye.
Történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztésével megduplázta kapacitását a magyar műanyagipar hagyományos szereplője, a Start Plast.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.