A növekvő hús- és tojásbehozatal miatt egyre súlyosabb gondokkal szembesülő román baromfiágazatra újabb csapást mérhet a madárinfluenza. Az ország valamennyi megyéjében riadóztatták az állategészségügyi hatóságokat.
Romániában először 2005-ben mutatták ki a madárinfluenzát egy Tulcea megyei településén. Az utóbbi 25 évben két alkalommal is hatalmas károkat okozott az ország déli régióiban, valamint a Brassó megyei húscsirke- és tojótyúkfarmokon – írja a Krónika.
A romániai baromfiágazatot igen nehéz gazdasági helyzetben éri az újabb csapás. Az Európai Unió piacán szárnyashúsból túltermelés van, amit súlyosbít Ukrajna helyzete: a Kijev és Brüsszel között létrejött szabadkereskedelmi egyezmény értelmében az ukrán baromfivágóhidak lehetőséget kaptak évente 50 ezer tonna csirkemell vámmentes exportjára az EU országaiba. Mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek szerint ennek a húsmennyiségnek mintegy 25 százaléka érkezik Romániába.
Sikó-Barabási Sándor háromszéki főállatorvos szerint „a szinérváraljai madárinfluenza-gócpont megjelenése miatt az országos központ minden megye állategészségügyi hatóságát riadóztatta. Az állatorvosok tudják a teendőiket: megkülönböztetett figyelemmel kell követnünk a baromfitelepeket, illetve a háztáji gazdaságok tulajdonosait arra figyelmeztettük, hogy minden baromfielhullást azonnal jelentsenek a körzeti állatorvosnak”.
Minden érintett megyében a prefektus felügyelete alatt bizottság jön létre a helyi önkormányzatok, illetve az állategészségügyi hatóság részvételével. A termelő viszonylag rövid idő alatt hozzájut a pénzbeli kártérítéshez.
Bormarketing stratégia, zérótolerancia, eredetvédelem, generációváltás, szőlőtermesztés és klímavédelem, kóstolós masterclassok március 3-án, a 11. Borkonferencián.
A szén-dioxid-mentesen előállított áram túlnyomó többségét tavaly is a Paksi Atomerőműben termelték meg. Az elmúlt 10 évben a hazai villamosenergia-fogyasztás átlagosan évi 1,28 százalékkal növekedett.