Több száz bánya újranyitására készül a kormány Romániában

2019. 06. 18., 10:00

A Hargita megyei Orotva környékén elektromos járművek, mobiltelefonok és akkumulátorok gyártásában használt ritkaföldfémeket termelne ki a román állam.

A high-tech termékek gyártásában döntő jelentőséggel bíró ritkaföldfémeket termelne ki a román kormány a Hargita megyei Orotva környékén – írja a Krónika.

Niculae Bădălău gazdasági miniszter egy szakkonferencián beszélt arról, hogy Orotva környékén három bányát nyitnak meg, és ígéretet tett, hogy egy év leforgása alatt több száz bányát újranyitnak az országban.

„Fokozottan figyelni kell az olyan beruházásokra, amelyek a termelést ösztönzik, ipar pedig nincs nyersanyag nélkül, de szerencsére az országnak vannak nyersanyagtartalékai” – mondta a miniszter.

Orotva környékén, a Gyergyói-medencében, a Békény folyó mentén nyitják meg az első három bányát abból az 530-ból, amelyet 1989 után bezártak. A tárcavezető nagyon optimistán nyilatkozott, szerinte a térségben ritkaföldfémek termelhetők ki, például európium, amely az elektromos gépkocsik akkumulátorgyártásában fontos. „Ezek a ritka nyersanyagok felhelyezik Romániát a világtérképre” – mondta a miniszter.

A Gyergyóditróhoz tartozó Orotván a kilencvenes évek közepéig működött a bánya, valójában feltárás zajlott, ritka fémeket, titánt, cirkónium molibdént találtak – idézte fel Puskás Elemér, Gyergyóditró polgármestere.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-11-28 17:10:00
Lezárult a NAV KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2016-00035 számú, „Adóügyi igazgatási eljárások egyszerűsítése, adminisztratív terhek csökkentése” elnevezésű kiemelt projektje, amelyben a hivatal 2018. és 2023. között több ütemben, összesen 9,331 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatással és 5,317 milliárd forint saját forrással fejlesztette elektronikus szolgáltatásait.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS