Szlovéniában a Nova Ljubljanska Banka (NLB), Horvátországban a Hrvatska Postanska Banka (HPB) vásárolta meg a Sberbank Europe AG ottani leányvállalatait – közölte a két ország nemzeti bankja szerdárán.
A szlovén Sberbank helyzetére két nap alatt találtak megoldást az Egységes Szanálási Testülettel (SRB) (az EU szanálási szervezetével) és Európai Központi Bankkal (EKB) közösen – mondta Bostjan Vasle,
A szlovén jegybank elnöke leszögezte: a szlovén Sberbank a szokásos üzletmenet szerint működik szerdától, valamennyi termékét és szolgáltatását biztosítja minden ügyfele számára.
Boris Vujcic, a Horvát Nemzeti Bank (HNB) elnöke közölte: a szanálási bizottság és a horvát jegybank közös döntése szerit a HPB az új tulajdonosa a horvát Sberbank d.d.-nek, amely szerdától ismét likviddé válik, és minden kötelezettségének eleget tud tenni.
Az állampolgárok és cégek betétjei – összegektől függetlenül – biztonságosak és hozzáférhetőek lesznek.
Az Európai Központi Bank vasárnap este adott ki közleményt, amelyben azt írta: az orosz-ukrán háború hatásaként komoly fizetőképességi problémák alakultak ki a Sberbank Russia százszázalékos tulajdonában lévő ausztriai Sberbank Europe AG.-nál, amely így a horvát és szlovén egységével együtt várhatóan csődbe megy.
Ezt követően a horvát és a szlovén nemzeti bank két nap moratóriumot rendelt el a banknál, míg áttekintette a hitelintézet állapotát. Az ügyfelek kedd éjfélig csak korlátozottan juthattak hozzá betétjeikhez és vehettek fel pénzt a számlájukról.
MTI/Kriják Krisztina, Zágráb/Ljubljana
A Fügefeszt szervezői szerint nem szezon van, hanem szezonok, a Balaton pedig egész évben tartogat olyan izgalmakat, amiért érdemes a tó partján kikötni.
Instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója, miután szeptember 4-én felkereste a létesítményt, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy előrelépés történik az erőmű biztonságának szavatolása terén.