A szlovák parlament által elfogadott bérletfizetési moratórium a szakemberek szerint foghíjas, sokakat nem véd meg attól, hogy kitegyék őket az általuk bérelt ingatlanból, ha nem fizetnek időben.
A szlovák törvényhozás által egy hete elfogadott jogszabály szerint a koronavírus-járvány miatt nehéz anyagi helyzetbe jutott bérlőkkel kötött szerződést az ingatlant bérbeadók idén egyoldalúan már akkor sem mondhatják fel, ha az előbbiek nem fizetnek időben – írja az Új Szó.
A bérletfizetési moratóriumnak köszönhetően az év végéig nem mondhatnak fel azoknak a bérlőknek, akik április 1-je és június 30-a között késnek a bérleti díj átutalásával a járványellenes intézkedések által okozott anyagi nehézségek miatt. A bérleti díjakat az adott időszakra azonban nem engedik el, vagyis a moratórium lejárta után ezt a bérlőknek ki kell majd fizetniük.
A szakemberek szerint az ötlet jó, a gyakorlati megvalósításával azonban gondok lesznek. „A jogszabály kidolgozói nem fogalmaztak pontosan, vagyis a szabályok nem elég egyértelműek, a gyakorlati megvalósítása során így rengeteg bizonytalansággal találhatják majd szembe magukat a bérlők és a bérbeadók is” – derül ki a Havel & Partners ügyvédi iroda elemzéséből.
A Havel & Partners szakemberei szerint a bérletfizetési moratóriummal kapcsolatos jogszabály szerint a moratórium csak a bérleti díjakra vonatkozik, vagyis az „egyéb kötelezettségeket” nem érinti. Ha valaki nem fizeti majd a bérleti díjat és az ezzel összefüggő követeléseket, akkor a bérbeadó jogosult lesz a szerződésben megszabott késedelmi kamat felszámolására.
2024 januárjában Magyarország is ott lesz a Fagylalt Világkupán, ahol a világ minden tájáról érkező országokkal méretteti meg magát.
A szén-dioxid-mentesen előállított áram túlnyomó többségét tavaly is a Paksi Atomerőműben termelték meg. Az elmúlt 10 évben a hazai villamosenergia-fogyasztás átlagosan évi 1,28 százalékkal növekedett.