Ellentmondásos a minimálbér-emelés megítélése a romániai szakszervezetek és a munkáltatók körében. Előbbiek elkerülhetetlennek tartják a növelést, ám a vállalkozók szerint az intézkedés szemfényvesztés csupán.
Leghamarabb december 1-től nőhet a minimálbér Romániában, de az is megtörténhet, hogy 2019. január elseje lesz az emelés és egyben a differenciált minimálbér bevezetésének időpontja Viorica Dăncilă kormányfő nyilatkozata alapján – írja a Krónika.
Korábban az Országos Előrejelzési Bizottság (CNP) és a munkaügyi minisztérium is – élen Lia Olguța Vasilescu tárcavezetővel – november 1-jei bevezetést rebesgetett, a miniszterelnök egyértelműen leszögezte: „semmi szín alatt nem lesz november 1-től”.
A munkaügyi minisztérium a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel folytatott egyeztetést követően közleményben tudatta, hogy megállapodás született a minimálbér emeléséről, mint ahogy a megkülönbözetett minimálbérről is. Az egyetlen pont, amelyben még nézeteltérés van a felek között, az az, hogy mikortól vezetik be.
Az már biztos, hogy havi 2080 lejre nő a bruttó minimálbér összege, ami nettóban 100 lejes emelkedést jelent. Ugyanakkor arról is döntöttek, hogy bevezetik a tanulmányok szintje vagy a szolgálati idő alapján meghatározott differenciált bruttó minimálbért.
Ez 2350 lej lesz, 13 százalékkal több, mint amit azok keresnek, akiknek nincs felsőfokú végzettségük vagy legalább 15 évnyi szolgálati idejük.
Kávéval töltik meg az Akváriumot október 8-án.
Befejezték annak a tíz kútnak a kialakítását a Zaporizzsjai Atomerőmű közelében, amelyekkel az erőmű hűtővízellátása hosszú távon megoldható – tájékoztatott a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség.