Nem V alakú lesz a koronavírus-járvány okozta válságnak a gazdaságra gyakorolt hatása Romániában, leghamarabb 2022-ben állhat be a visszarendeződés Szász Levente kolozsvári közgazdász szerint.
Miközben a román kormány abban bízik, hogy a gazdaság jövőre 4,5 százalékos növekedést produkál, az államháztartási deficitet pedig 7 százalékra sikerül lecsökkenteni, Szász Levente kolozsvári közgazdász szerint a gazdaság kedvező feltételek mellett csak 2021 derekától indulhat növekedésnek – írja a Krónika.
A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának dékánhelyettese emlékeztetett: az idei első negyedévben még erősen indított a hazai gazdaság, de a márciusi lezárások nyomán a második negyedévben 11,9 százalékos visszaesést produkált.
A májusi lazításoknak köszönhetően a harmadik negyedévben 5,6 százalékos növekedést jegyeztek az előző negyedévihez képest, viszont az őszi járványügyi adatok újabb visszaesésre engednek következtetni.
Szász Levente úgy véli, hogy az állami támogatások megszűnése esetén hosszú távon Damoklész kardjaként lebeg a bizonytalanság a kis- és középvállalkozások feje fölött. Szerinte a járványügyi adatok és a hatósági intézkedések alakulásának függvényében nem elképzelhetetlen a 300 ezer cég megszűnéséről szóló „feketébb forgatókönyv” sem.
Az ivóvízkincset kímélő és alacsony energiafelhasználású üzemmel bővül Szolnok több mint hét évtizede fejlődő vegyipari ökoszisztémája az elektrolitgyártás vezetői közé tartozó KunlunChem százmillió eurót meghaladó befektetésével.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.