Erdélyben egyelőre nincs ok aggodalomra, nem kell áremelkedésre számítaniuk azoknak, akik valamilyen oknál fogva nem tudták július elsejéig megkötni a szabadpiaci szerződést villanyáram-szolgáltatójukkal.
A legtöbb itt élő fogyasztó otthonát „megvilágító” Electrica Furnizare – korábbi bejelentésének megfelelően – augusztus végéig biztosítja a legkedvezőbb szabadpiaci ár és az egyetemes ár közötti különbségnek megfelelő árkedvezményt – írja a Krónika.
Pánikot keltett a lakosság körében a bejelentés, hogy július 1-től szolgáltatótól függően 3 és 13 százalék között drágul a villamos energia azok számára, akik még nem tértek át a szabadpiacra, tehát a január 1-jei árliberalizáció után nem kötöttek szolgáltatójukkal új szerződést.
Ugyanakkor az erdélyi fogyasztók többségének – vagyis azoknak, akik az Electrica Furnizare kereskedőcégének az ügyfelei – egyelőre nincs okuk az aggodalomra, hiszen a szolgáltató még az év elején vállalta, hogy augusztus végéig kedvezményt biztosít az egyetemes szolgáltatói csomagra.
Ez azt jelenti, hogy akik még nem kötöttek szabadpiaci szerződést, azon az áron kapják a villamos energiát, mint akik a legkedvezőbb díjszabásokkal kecsegtető „Stabil 30” szabadpiaci ajánlatot választották.
„Május–június folyamán minden fogyasztónak, aki még nem tért át a szabadpiacra, a szolgáltatója a számlával együtt kiküldött egy tájékoztatót, ebben szerepel, hogy július 1-től milyen egyetemes áron számláznak” – emlékeztetett Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.
Az áremelkedés mértékét egyébként nehéz meghatározni, mivel a villamos energia ára ugyan szolgáltatótól függően 3 és 13 százalék közötti mértékben növekszik, ám a számla végösszegében ez „csak” 1 és 7 százalék közötti növekedést jelent.
Bormarketing stratégia, zérótolerancia, eredetvédelem, generációváltás, szőlőtermesztés és klímavédelem, kóstolós masterclassok március 3-án, a 11. Borkonferencián.
A szén-dioxid-mentesen előállított áram túlnyomó többségét tavaly is a Paksi Atomerőműben termelték meg. Az elmúlt 10 évben a hazai villamosenergia-fogyasztás átlagosan évi 1,28 százalékkal növekedett.