A bankfiókok bezárása megnehezíti a vidéken élők hozzáférését a pénzintézetek szolgáltatásaihoz – állapította meg a román Verseny¬tanács jelentése.
A bankrendszer hangsúlyos digitalizálása az elmúlt években oda vezetett Romániában, hogy sok bankfiókot megszüntettek, ennek következményeként nőtt a különbség a város és a vidék között a szolgáltatásokhoz való hozzáférés tekintetében – írja a Krónika.
Az elemzés szerint 2015 és 2020 között nem mutatható ki jelentős eltérés aközött, hogy hány természetes és jogi személy nyitott bankszámlát, a növekedés mindössze 0,3 százalékos. A városokban egy bankfiók 4200 potenciális ügyfelet szolgált ki 2015-ben, mára ez 4700-ra emelkedett.
Vidéken a változás drámaibb, miközben hat évvel ezelőtt még 6100 potenciális ügyfélre jutott egy bankfiók, jelenleg 9000 ügyfelet kell kiszolgálnia.
A Versenytanács felhívja a figyelmet, hogy a városon élő lakosság általában jobban hozzáfér az internethálózathoz, jobban elboldogul az online szolgáltatásokkal, használja az alkalmazásokat, tehát ez esetben a digitalizálás nemcsak a banknak, hanem az ügyfélnek is hatékony.
A versenyhivatal azt is megállapította, hogy hatalmas az eltérés a városi és a vidéki bankfiókok felszereltségét tekintve. Tavaly a városi bankfiókok 79 százalékában volt multifunkcionális bankautomata, amely önkiszolgáló műveletekre alkalmas, falvakon pedig mindössze 8 százalék ez az arány.
Az ivóvízkincset kímélő és alacsony energiafelhasználású üzemmel bővül Szolnok több mint hét évtizede fejlődő vegyipari ökoszisztémája az elektrolitgyártás vezetői közé tartozó KunlunChem százmillió eurót meghaladó befektetésével.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.