Románia 2,503 millió tonna kőolaj-egyenértékű földgázt importált 2021. első 11 hónapjában, ami 67,4 százalékkal több az előző év azonos időszakában behozott mennyiségnél.
A román Országos Statisztikai Intézet (INS) által közölt kimutatás szerint az országban kitermelt földgázmennyiség közel 6,6 millió tonna kőolaj-egyenértékre nőtt, ami 0,4 százalékkal alacsonyabb a 2020. január és november közötti időszakban kitermelt mennyiségnél – írja a Krónika.
Az előrejelzés a 2021-es évi földgáz-kitermelést 7,4 millió, az importált mennyiséget pedig 2,32 millió tonna kőolaj-egyenértékre becsüli, ami 1,5, illetve 38 százalékos növekedést jelentene 2020-hoz viszonyítva.
Virgil Popescu energiaügyi miniszter többször azt hangoztatta az elmúlt időszakban, hogy szinte teljes mértékű energetikai függetlenséget biztosíthat Romániának a Fekete-tenger alatt levő, Neptun Deep elnevezésű gázmező kitermelése.
A tárcavezető reményét fejezte ki, hogy 2026-ban az osztrák OMV és a Romgaz román állami vállalat elkezdheti a földgáz kitermelését. Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója azonban már tavaly arra figyelmeztetett, hogy amennyiben a román parlament 2021-ben nem fogadja el az úgynevezett offshore mezők kitermelését szabályozó törvény módosítását, a beruházók várhatóan csak 2023-ban döntenek a kitermelés sorsáról.
Az ivóvízkincset kímélő és alacsony energiafelhasználású üzemmel bővül Szolnok több mint hét évtizede fejlődő vegyipari ökoszisztémája az elektrolitgyártás vezetői közé tartozó KunlunChem százmillió eurót meghaladó befektetésével.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.