Elkerülhető halálesetek, elhanyagolt szűrések, elvándorló orvosok – a Szlovák Takarékpénztár elemzői szerint ezek tartoznak a szlovák egészségügy legnagyobb kihívásai közé.
A szlovák egészségügyben dolgozó szakemberek évek óta hangoztatják, hogy a szlovák betegellátás minősége csakis rendszerszintű változtatások után javulhat – írja az Új Szó.
Az újítások azonban nemcsak költségesek, hanem népszerűtlenek is lehetnek, így nem csoda, hogy a politikai vezetés nem feltétlenül hajlik a kemény döntések meghozatalára.
Az új kormány és az egészségügyi tárca új vezetése a következő négy évre rendszerszintű változtatásokat ígér. A Szlovák Takarékpénztár elemzői szerint az egészségügy egyik legnagyobb kihívása, hogy jelentős mértékben csökkenjen az elkerülhető halálesetek száma. Az európai uniós átlaghoz képest nálunk 2,5-szer több beteg hal meg „feleslegesen”.
Az elemzők rámutattak, hogy Németországban és Franciaországban az 50. életévüket betöltő emberek azzal számolnak, hogy még legalább 20 évig nem fognak betegeskedni, Szlovákiában viszont az emberek úgy gondolják, hogy már 62 éves koruk körül kezdenek leépülni.
A problémát tetézi az egészségügyben uralkodó munkaerőhiány. Az orvosok kiöregednek: a közép-kelet-európai régióban az 55 év feletti orvosok aránya 25–45 százalék. A fiatal orvosgeneráció viszont javarészt külföldre vándorol. A jövőben tehát nagyobb szükség lesz a betegellátásra, mint korábban, viszont, ha az egészségügyi minisztérium nem hoz jelentős változtatást, még kevesebb orvos lesz, mint most.
Az Arany Sörpecsét Európa egyik legfontosabb sörversenye a csehországi Litomericében.
Június 6-án hajnalban a Zaporizzsjai Atomerőmű hűtővízellátására is szolgáló víztározó gátja megsérült. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség tájékoztatása szerint a nukleáris létesítmény biztonsága ennek ellenére nincs közvetlen veszélyben.