A szlovákiai háztartások több mint fele arra számít, hogy az életszínvonaluk az elkövetkező egy évben olyan mértékben fog romlani, amihez foghatót az elmúlt 20 évben nem tapasztaltak.
„A rekordméretű infláció, az emelkedő energiaárak és az általános gazdasági recesszió a következő két évben pusztító hatást gyakorolnak majd a háztartások pénzügyeire – állítja Andrea Kasanická Straková, a Partners group SK pénzügyi elemzője, akit az Új Szó idéz.
Felmérésük szerint a szlovákiai háztartások háromnegyedének nőttek a kiadásai, a megkérdezettek több mint felének havi 100 eurónál is nagyobb összeggel. A válaszadók közel fele ugyanakkor azt állítja, hogy a bevételei alig változtak, és csaknem ugyanennyien panaszkodnak arra, hogy a bevételeik az elmúlt időszakban még csökkentek is.
A kiadások növekedése a rekordszintű inflációval magyarázható, amely júliusban elérte a 13,6 százalékos éves rátát. Különösen az élelmiszerek (+19,9 százalék) drágultak, a háztartások kiadásainak a legnagyobb részét azonban továbbra is a lakhatási és energiaköltségek tették ki.
A Focus rendszeresen figyelemmel kíséri a háztartások kiadásainak az arányát a bevételeikhez képest. Ideális esetben ez nem haladhatja meg a jövedelem 40 százalékát. Ezt a küszöböt idén a háztartások 83 százaléka lépi át, ami 7 százalékpontos növekedést jelent 2021-hez képest.
Az Allianz Global Wealth Report 2021-es adatai szerint egy szlovákiai polgár átlagos nettó pénzügyi vagyona 7531 euró volt, ez időközben a magas infláció miatt alaposan megcsappant. „Míg tavaly a háztartások együttesen 1,3 milliárd eurót veszítettek a bankokban elhelyezett megtakarításaikon, idén az infláció miatti veszteség már meghaladta az 5 milliárd eurót. A megtakarítások értékének a védelme érdekében célszerű a megtakarítások legalább egy részét befektetni” – tanácsolja Maroš Ovčarik, a Partners Investmenst vezérigazgatója.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.