Mi a célja a tb kifizetőhelyek ellenőrzésének?

2020. 03. 03., 10:45

A társadalombiztosítási ellátások adnak lehetőséget arra, hogy ha valaki, valamilyen okból időlegesen nem tud munkát végezni, akkor a kieső jövedelmet, legalább bizonyos mértékben pótolni lehessen. Éppen ezért az ezeket az ellátásokat kifizető helyeknek, és azok szabályos működésének fontos szerepe van, hiszen tulajdonképpen hatósági feladatokat látnak el.

Hogy hogyan zajlik az ellenőrzésük, erről beszél majd a HR Portal „Vigyázz, jönnek az ellenőrök!” rendezvényén dr. Bogdán Zsuzsanna jogász, társadalombiztosítási szakember, aki a Magyar Államkincstár tb kifizetőhelyek ellenőrzési területét is vezeti.

Mi a céljuk a társadalombiztosítás keretében nyújtott ellátásoknak?

A társadalombiztosítás keretében nyújtott ellátások az egyetlen olyan ellátás típusok, amelyek szorosan kapcsolódónak a munkavégzéshez, hiszen az alapvető feladatuk, hogy ha betegség, baleset, vagy gyermekvállalás miatt a biztosított (munkavállaló) nem tud munkát végezni, akkor a kiesett jövedelmet hivatottak pótolni. Mindezt táppénz, gyermek betegsége esetén gyermekápolási táppénz, baleseti táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj formájában kaphatja meg a biztosított.

Miért fontosak a Tb kifizetőhelyek?

Betegség esetén a munkáltató felé igazolni kell a hiányzás okát, amit a munkavállaló a „táppénzes papírral” tud megtenni. A szülési szabadságot a munkáltató adja ki, a gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságot szintén a munkáltató engedélyezi. Ezen hiányzások időtartamára a társadalombiztosítás nyújtja a pénzbeli ellátást. Ellentétben minden más kérelemmel, ezeket a kérelmeket a munkáltatóhoz kell benyújtani, ahol a tb kifizetőhely működik ott ezeket az ellátásokat a kifizetőhely bírálja el és számfejti. Ennél közelebb már nem is lehetne vinni az ellátást az ügyfélhez, mint hogy ott a munkahelyén tudja intézni minden ilyen jellegű kérelmét.
A Tb. kifizetőhelyek nem hatóságként ugyan, de hatósági feladatokat látnak el és a hatóság meghosszabbított karjaként működnek.

Mi a célja és hogyan történik a Tb. kifizetőhelyek ellenőrzése?

Az egészségbiztosítási szervek elsődleges célja, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a biztosítottak részére a jogszabályban meghatározott határidőben és a jogszabályban meghatározott összegben került az ellátás megállapításra és kifizetésre. Miután a Tb. kifizetőhelyek olyan hatósági feladatokat látnak el, mint az egészségbiztosítási szervek, hiszen az E. Alap pénzbeli ellátásának közel 60 százalékát fizetik ki, így az ellenőrzés keretében nem a büntetés a cél, hanem a kifizetőhely a feladatellátásának a segítése, a hibák feltárása, orvoslása, az esetleges jogalap nélküli ellátások megtéríttetése. Hogyan zajlik az ellenőrzés? Azt néhány mondatban nehéz lenne elmondani. Jöjjön el ellenőrzési konferenciánkra és megismertetem a részletekkel is.

Előző cikkeinkben Nagymihály János, korábbi munkaügyi ellenőr és H. Nagy Judit munkavédelmi szakember osztotta meg gondolatait. Ők mindketten ott lesznek a „Vigyázz, jönnek az ellenőrök!” konferencián, és beszélnek az ellenőrzések menetéről, valamint a felkészülésről.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 13., 12:05
A szezonálisan kiigazított adatok szerint az egy hónappal korábbihoz képest 1,8 százalékkal csökkent az ipai termelés volumene az Európai Unióban 2025. áprilisban, az egy évvel korábbit ugyanakkor így is meghaladta 0,6 százalékkal.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS