A társadalombiztosítási ellátások adnak lehetőséget arra, hogy ha valaki, valamilyen okból időlegesen nem tud munkát végezni, akkor a kieső jövedelmet, legalább bizonyos mértékben pótolni lehessen. Éppen ezért az ezeket az ellátásokat kifizető helyeknek, és azok szabályos működésének fontos szerepe van, hiszen tulajdonképpen hatósági feladatokat látnak el.
Hogy hogyan zajlik az ellenőrzésük, erről beszél majd a HR Portal „Vigyázz, jönnek az ellenőrök!” rendezvényén dr. Bogdán Zsuzsanna jogász, társadalombiztosítási szakember, aki a Magyar Államkincstár tb kifizetőhelyek ellenőrzési területét is vezeti.
Mi a céljuk a társadalombiztosítás keretében nyújtott ellátásoknak?
A társadalombiztosítás keretében nyújtott ellátások az egyetlen olyan ellátás típusok, amelyek szorosan kapcsolódónak a munkavégzéshez, hiszen az alapvető feladatuk, hogy ha betegség, baleset, vagy gyermekvállalás miatt a biztosított (munkavállaló) nem tud munkát végezni, akkor a kiesett jövedelmet hivatottak pótolni. Mindezt táppénz, gyermek betegsége esetén gyermekápolási táppénz, baleseti táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj formájában kaphatja meg a biztosított.
Miért fontosak a Tb kifizetőhelyek?
Betegség esetén a munkáltató felé igazolni kell a hiányzás okát, amit a munkavállaló a „táppénzes papírral” tud megtenni. A szülési szabadságot a munkáltató adja ki, a gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságot szintén a munkáltató engedélyezi. Ezen hiányzások időtartamára a társadalombiztosítás nyújtja a pénzbeli ellátást. Ellentétben minden más kérelemmel, ezeket a kérelmeket a munkáltatóhoz kell benyújtani, ahol a tb kifizetőhely működik ott ezeket az ellátásokat a kifizetőhely bírálja el és számfejti. Ennél közelebb már nem is lehetne vinni az ellátást az ügyfélhez, mint hogy ott a munkahelyén tudja intézni minden ilyen jellegű kérelmét.
A Tb. kifizetőhelyek nem hatóságként ugyan, de hatósági feladatokat látnak el és a hatóság meghosszabbított karjaként működnek.
Mi a célja és hogyan történik a Tb. kifizetőhelyek ellenőrzése?
Az egészségbiztosítási szervek elsődleges célja, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a biztosítottak részére a jogszabályban meghatározott határidőben és a jogszabályban meghatározott összegben került az ellátás megállapításra és kifizetésre. Miután a Tb. kifizetőhelyek olyan hatósági feladatokat látnak el, mint az egészségbiztosítási szervek, hiszen az E. Alap pénzbeli ellátásának közel 60 százalékát fizetik ki, így az ellenőrzés keretében nem a büntetés a cél, hanem a kifizetőhely a feladatellátásának a segítése, a hibák feltárása, orvoslása, az esetleges jogalap nélküli ellátások megtéríttetése. Hogyan zajlik az ellenőrzés? Azt néhány mondatban nehéz lenne elmondani. Jöjjön el ellenőrzési konferenciánkra és megismertetem a részletekkel is.
Előző cikkeinkben Nagymihály János, korábbi munkaügyi ellenőr és H. Nagy Judit munkavédelmi szakember osztotta meg gondolatait. Ők mindketten ott lesznek a „Vigyázz, jönnek az ellenőrök!” konferencián, és beszélnek az ellenőrzések menetéről, valamint a felkészülésről.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.