A legújabb textiltrendeket mutatja be a Texhibition című kiállítás

2023. 01. 26., 16:13

A legújabb textiltrendeket mutatja be a Texhibition című kiállítás február 3. és 26. között a FUGA-ban, a hetedik alkalommal látható válogatásban a magyar textilművészek újdonságai mellett a Hollandiában élő, magyar származású Lénárd Ilona munkái is szerepelnek.

Az először 2015-ben, Szigeti Szilvia textilművész kezdeményezésére megrendezett Texhibition elsődleges célja, hogy felhívja a figyelmet a textiliparra, a területen tevékenykedő tervezőkre és a műfajban rejlő lehetőségekre – olvasható a szervezők közleményében.

A felkért dizájnerek és gyártók szoros együttműködésében prototípus-kollekciók valósulnak meg, amelyeket a projektben részt vevő tervezők később szabadon felhasználhatnak, valamint közösen keresik a további értékesítési, fejlesztési lehetőségeket, nemzetközi kapcsolatokat. Az aktuális újdonságok egy részét hagyományosan a Határtalan Design kiállítás keretében láthatta először a közönség tavaly ősszel a Kiscelli Múzeumban.

Idén a bemutatón 25 alkotó munkái kaptak helyet. A különböző stílusirányzatokat képviselő iparművészek lakástextíliái mellett egyedi munkák is láthatók lesznek.

A kezdeményezés a generációk közötti párbeszéd elősegítésére is törekszik, hiszen a tapasztalt tervezők mellett minden évben négy-öt pályakezdő fiatal is meghívást kap a részvételre. Ebben az évben a kiállítók közöttt szerepel Adorján Éva, Balázs Viola, Bognár Bettina, Csíkszentmihályi Réka, Györfi Angéla Fanni, Horváth Evelin, Kanics Márta, Katona Dorottya Júlia, Kollár Ágnes, Koós Daniella, Lőrincz V Gabi, Molnár Viktória, Munkácsi Gábor, Pájer Emília, Regős Anna, Ruttka Andrea, Söptei Eszter, Szigeti Szilvia, Tóth Fanni, Ujváry Berta, Vereczkey Szilvia, Vető Márta és Zimonyi Gwendolin.

A Texhibition minden évben meghív külföldi alkotókat is. Idén a magyar-holland vizuális művész, Lénárd Ilona kap bemutatkozási lehetőséget. A dizájner egyetemistaként Budapesten színészi tanulmányokat folytatott, később szobrászatot tanult. Kas Oosterhuis építésszel 1983 óta dolgozik együtt, és a vele folytatott közös munka hatására fordult a művészi ágak közötti alkotói folyamatok felé. Különféle művészeti területeken átívelő műveket hoz létre, például számítógépes skicceket, festményeket, szobrokat. Építészekkel együttműködve interaktív tereket alkot, absztrakt kalligrafikus festményeket fest, szőnyegeket tervez, és újabban robotokkal kivitelezett festményeket is készít. A mostani kiállításon az Omniverse kárpitjai szerepelnek, amelyek a művész absztrakt akrilfestményeinek digitalizált változatai alapján készültek a tilburgi Textielmuseum Textiellabjában.

Az összművészetiség jegyében a projekt idén harmadik alkalommal működik együtt az Átlátszó Hang Újzenei Fesztivállal, a Hermina Alkotócsoporttal és komolyzenészekkel. Ezúttal a FUGA tereiben a kiállított textilek nyújtanak inspirációt és kulisszát a megnyitóra szervezett minikoncerthez, amelyen Dolfin Balázs csellista és Radnóti Róza zongorista előadását hallhatja a közönség. A megnyitó előtti estén, február 2-án este az Átlátszó Hang Újzenei Fesztivál előadására kerül sor a kiállítás tereiben.

A Texhibition keretében eddig több mint 70 textiltervező mintegy 250 különféle minta- és színvariációból álló prototípus-kollekciója jött létre, amelyben számos gyártó is közreműködött. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2026. 03. 16., 07:25
A NAV az idén is több mint 5,6 millió adózónak készítette el az szja-bevallási tervezetét, a dokumentumot az eSZJA-oldalon nézhetik meg azok, akik regisztráltak az Ügyfélkapu+-ra vagy a DÁP-ra.
2026. 03. 16., 09:25
A társasház a közös tulajdon sajátos formája, amelynek működése, gazdálkodása egy nagyobb társasház esetén több száz embert is érinthet. A társasház tulajdonosai részéről felmerülhet az igény arra, hogy a társasház irataiba betekintsenek, arról másolatot készítsenek. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
2026-03-14 16:00:42
A VOSZ 2022-ben megújított stratégiájának eddig elért eredményeiről, valamint a 2031-ig szóló tervekről is beszámolt a Szövetség elnöke, Eppel János a Debrecenben megtartott vállalkozói fórumon. A vármegyeszékhely vezetői számítanak a VOSZ együttműködésére a KKV Park program folytatásában.
2026-03-13 16:35:00
Március 31. az apasági szabadság költségtérítésének egyik visszaigénylési határideje a munkáltatók számára. Ez azonban nem csupán adminisztratív feladatot jelent, hanem jogi, HR és munkavállalói szempontból is számos kérdést vet fel. A legfontosabb tudnivalókat a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
2026-03-13 13:45:00
Fontos felhívni a figyelmet azokra az életutakra, amelyek inspirációt és példát jelentenek az egész magyar nemzet számára, ezáltal hozzájárulnak nemzetünk megmaradásához – hangsúlyozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a március 15-i állami kitüntetések átadásán március 13-án Budapesten. Demján Sándorné, a VOSZ Örökös Elnökének özvegye is kitüntetést vehetett át.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A Hays Hungary Salary Guide 2026 című riportja szerint tovább romlott a bizalom a magyar munkaerőpiacon: a dolgozók és a cégek többsége borúlátó, a béremelések üteme látványosan lassul, és visszafogottabb létszámtervek körvonalazódnak. Közben jön a bértranszparencia, erősödik a belső képzés és gyorsul az AI használata. Katona Tibor, a Hays kereskedelmi igazgatója a BizniszPlusznak adott interjúban mindezek alapján arról beszél, hogy 2026 a jelek szerint a józan tervezés éve lesz.
2026. 02. 22., 22:20
epizód: 2026 / 4   |   hossz: 24:39
A Valentin-nap hétvégéjén a kétfős belföldi foglalásoknál Budapest, Eger és Hajdúszoboszló vitte a prímet a Szállás.hu adatai szerint, de általában véve Észak-Magyarország a legnépszerűbb régió itthon. A párok többsége ilyenkor két éjszakára, négycsillagos hotelbe, jellemzően félpanzióval foglal – és nem is véletlenül. Kelemen Lili, a portál PR-szakértője elárulta, hogy a felméréseik szerint a vendégek az év ezen időszakában a fürdőlátogatástól és a wellnessélménytől várják a kikapcsolódást, ám sokat nyomnak a latba a foglalások során az olyan programok is, mint a Visegrádi Fellegvár, a Festetics-kastély vagy a mohácsi busójárás. De mire költünk a legszívesebben, milyen kedvezményekre vágyunk, és hogyan teljesítik a kívánságainkat a hazai szálláshelyek az év egyes időszakaiban? Részletek ebben az epizódban.
A PwC friss Global Investor Survey kutatása szerint a befektetők a következő három évben egyértelműen a technológiát, különösen a mesterséges intelligenciát tartják a növekedés kulcsának. A többség a legvonzóbb beruházási területnek látja és százból több mint kilencven cég érzi úgy, hogy növelnie kell a technológiai átalakulásra fordított forrásokat. Az AI-tól növekvő termelékenységet és bevételt várnak, de az átláthatóság hiánya továbbra is kihívás. Polacsek Csaba PwC-partner ebben az epizódban kifejti, miért lenne indokolt a befektetői óvatosság a globális gazdasági kilátásokkal kapcsolatban, miközben jobb, ha mindenki kiemelt kockázatként kezeli a kiberfenyegetéseket, az inflációt és a geopolitikai feszültségeket. A szakértő szerint a tőkepiaci döntésekben egyre jobban felértékelődik a reziliencia mellett a fenntarthatóság is.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS