Az átmeneti források biztosították számunkra, hogy nagy összegű pályázatokat tudtunk kiírni, emeltük a keretösszeget és az adható maximális támogatás összegét is – mondta el Viski József, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének közgyűlésén, Gödöllőn.
A helyettes államtitkára az eseményen felidézte: a kormány 80 százalékra emelte a nemzeti társfinanszírozást a korábbi 17 százalékról, aminek köszönhetően jelentősen megnőtt a Vidékfejlesztési Program pénzügyi kerete. A 2007–2013-as időszakban 1550, 2014–2020-ban 1400, a 2021–2022-es időszakban 1500 milliárd forint, összességében 2027-ig 4265 milliárd forint jut vidékfejlesztésre. A beruházási pályázatokra 1600 milliárd forintnyi igény érkezett be, amely 500 milliárddal több az meghirdetettnél, ezért a tárca megemelte az egyes pályázatok keretösszegeit.
A Vidékfejlesztési Program 2014–2022-es időszakában összesen bő 2900 milliárd forint áll rendelkezésre. Közel 300 ezer támogatott kérelem van az elmúlt 8 évben a Vidékfejlesztési Programban, eddig 2865 milliárd forintnyi forrásra tettünk már kötelezettségvállalást, lényegében a program keretösszege elfogyott. A kifizetésekkel kapcsolatban Viski József elmondta, hogy 200 milliárd forint híján a 2014–20-as forrásokat ki is fizették a kedvezményezetteknek. A helyettes államtitkár szerint vannak közel 100 százalékban elbírált támogatási konstrukciók, a később benyújtott tavaly év végi és idei benyújtású pályázatok esetén pedig legkésőbb ősszel születnek meg a támogatói döntések. „Az átmeneti források biztosították számunkra, hogy nagy összegű pályázatokat tudtunk kiírni, emeltük a keretösszeget és az adható maximális támogatás összegét is.”
Az átmeneti források helyzetével, illetve a társfinanszírozás emelésével kapcsolatban kifejtette, hogy több mint 1000 milliárd forintnyi beruházási támogatás és 450 milliárdnyi agrár-környezetgazdálkodási és az ökológiai gazdálkodást segítő támogatás kihelyezésre történt meg a piacra az elmúlt hetekben. A helyettes államtitkár hangsúlyozta: ilyen mértékű támogatással az uniós csatlakozás óta nem tudtunk szolgálni a magyar gazdáknak. Bízom abban, hogy a források hasznosulni is tudnak majd – tette hozzá. A kihívásokkal kapcsolatban felidézte, hogy tavaly és az idei évben az Agrárminisztérium segítséget nyújt a megvalósítási határidők meghosszabbításával, illetve az építőipari árak emelkedéséből adódó többletköltségek kompenzálásával.
A precíziós gazdálkodás területén a 100 milliárd forintos géptámogatási keretösszeget közel a duplájára kellett emelni, mert közel háromezer támogatási kérelem érkezett be. Ezek közül több mint 2200-ról született támogató jellegű döntés és az 1 százalékot sem éri el az elutasítottak száma.
A Vidékfejlesztési Programban 2023 és 2027 között 2800 milliárd forint fog rendelkezésre fog állni – zárta szavait Viski József. (AM Sajtóiroda)
Fotó: Pelsőczy Csaba
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.