Mi kell a sikeres hiteligényléshez?

2020. 01. 21., 10:45

A Bank360.hu gyűjtése órákat spórolhat meg a személyi kölcsön igénylés előtt állóknak, mivel igen nagy pontossággal tartalmazza, hogy melyik banknál milyen jövedelmet fogadnak el a hitelbírálat során.

Jellemzően az első és legfontosabb kérdése az ügyfélnek egy személyi kölcsön vagy akár autóhitel felvétele kapcsán, hogy mekkora hitelösszeget tud felvenni, hiszen ez az, ami alapvetően meghatározza, hogy a kitűzött hitelcélt meg tudja-e valósítani, azaz kap-e ehhez megfelelő mértékű hitelt.

„Legnagyobb mértékben a jövedelmünk nagyságától függ, hogy mekkora hitelt kaphatunk a banktól” – mondta el Veres Patrik, a Bank360.hu pénzügyi szakértője. Emlékeztet: a bankok az úgynevezett jövedelemarányos törlesztési mutató, azaz a JTM megállapítása alapján döntik el, hogy mekkora hitelösszegig tudják finanszírozni a hiteligénylőt. Tehát minél magasabb a jövedelmünk és kevesebb a tartozásunk, annál magasabb hitelösszeget vehetünk fel.

Milyen jövedelmet fogadnak el a bankok?

A bankok ugyanakkor nem csak azt kérdezik, hogy „mennyi?” de azt is, hogy „honnan?”. A jövedelemvizsgálat során fontos kérdés, hogy milyen forrásból érkezik a jövedelmünk. Minél stabilabb helyről, például egy alkalmazotti jogviszonyból származik rendszeres jövedelmünk, annál kisebb a kockázata annak, hogy ez a bevételi forrás elapad és nem tudjuk fizetni a törlesztőt. 

Ideális az, ha jövedelmünk az úgynevezett elsődleges jövedelmek közé tartozik – részletezi a banki gyakorlatot a Bank360.hu. Ez az a jövedelemtípus, amelynek mondhatni minden bank örül és önállóan is elfogadják. Tipikusan az elsődleges kategóriába tartozik az alkalmazotti munkabér vagy a nyugdíj, amelyek igazoltak és ami miatt a legkevésbé kell a banknak aggódnia. 

Az viszont idáig egyáltalán nem volt egyértelmű, hogy az elsődleges jövedelmen túl melyik bank milyen másodlagos, vagy más néven kiegészítő jövedelmeket fogad el. A másodlagos jövedelmeket önállóan nem számíthatja be a pénzintézet a jövedelem vizsgálat során, viszont amennyiben nincs probléma az elsődleges jövedelem igazolásával, úgy az elsődleges és a másodlagos jövedelmek összeadhatók, amivel végül akár magasabb hitelösszeget is igényelhetünk. 

A bankok a más és más forrású másodlagos jövedelmeket különböző mértékben fogadják el, vagy utasítják el teljesen. Ennek megismerése eddig jelentős erőfeszítést jelentett a hiteligénylőknek, de a Bank360.hu most összeszedte, hogy a bankok többségénél mit fogadnak el és mekkora mértékben.

Az új jövedelmi listán nagyon érdekes tételekre is rábukkanhatunk: van olyan pénzintézet, ahol például az osztalékból vagy az ingatlan bérbeadásból származó jövedelem önmagában is elfogadható, ahogy akár az árva ellátás is. Sőt, olyan pénzintézet is akad, amely elsődleges jövedelemként kezeli a PhD-képzésen résztvevők ösztöndíját. 

Ezeket a jövedelmeket fogadják tehát az egyes bankoknál: 

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-12-02 15:20:00
A Duna House Cégcsoport havi tranzakciószám becslése szerint 2023 novemberében országosan 8800 lakóingatlan cserélt tulajdonost; a cégcsoport pénzügyi márkája, a Credipass hazai adatai szerint a hónap folyamán 55 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.
2023-12-02 11:20:00
2023 III. negyedévében hazánkban a helyközi személyszállítás teljesítménye 8,4 százalékkal nőtt, az áruszállításé 11 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS