Az Európai Bizottság Éghajlat-politikai, Környezetvédelmi és Infrastrukturális Végrehajtó Ügynöksége (CINEA) 2024. április 18-án megjelentette a LIFE Program 2024. évi pályázati felhívásait – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.
A LIFE Program az Unió környezetvédelmi, természetvédelmi, éghajlat-politikai projekteket támogató pénzügyi eszköze, amelynek teljes költségvetése 2021-2027 között 5,4 milliárd euró. A most megjelent összesen 32 pályázati felhívás célcsoportja az Unión belüli jogi személyek és ezek konzorciumai. Emellett egy konzorcium tagjaként az Európai Gazdasági Térség tagállamainak jogi személyiségei, valamint a programhoz csatlakozott országokból érkező pályázók is részesülhetnek támogatásban. Bár egyes felhívások egyedi pályázók számára nyitottak, több felhívás is egy konzorcium nemzetközi együttműködését igényli legalább három különböző országból származó, három pályázóval.
A megpályázható támogatások jelenleg a következő 4 szakterületet érintik:
– természet és biológiai sokféleség,
– körforgásos gazdaság és életminőség,
– az éghajlatváltozás mérséklése és alkalmazkodás,
– tiszta energiára való átállás.
A támogatható projekteknek a fenti szakterületek egy konkrét kihívására kell választ adniuk úgy, hogy innovatív megközelítést, vagy – ahol megengedett – valamilyen legjobb gyakorlatot alkalmaznak. Különösen előnyös, ha egy korábbi LIFE-projekt vagy egy másik uniós program (például Horizon2020) innovációs eredményét ültetik át a gyakorlatba. Május végén további pályázatok közzététele is várható a tiszta energiára átállás témakörében.
További részletek a PwC Magyarország összefoglalójában.
A közel 94 millió euró értékű zöldmezős beruházással a vállalat 150 új munkahelyet teremt.
A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.