Közel 120 milliárd forintból fejlődhet a szakképzés

2022. 01. 25., 17:57

A Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz keretében hamarosan megjelenik a „21. századi szakképző intézményfejlesztési program” című (RRF-2.2.2-22) felhívás.

A felhívás, amely a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (rövidítve HEE, vagy az angol Recovery and Resilience Facility nyomán RFF) keretében jelenik meg, már túl van a társadalmi egyeztetésen.

A támogatás célja a vonzó tanulási környezet létrehozása a szakképzési centrumok intézményeiben, a minőségi szakmai oktatás feltételeinek megteremtése, az intézmények épületeinek, a képzés során használt tantermek, tanműhelyek, laboratóriumok, valamint a tangazdaságok, közösségi terek (tornaterem, kollégium) infrastrukturális és energiahatékony fejlesztése, az intézményekben használt eszközök korszerűsítése – olvasható a tervezetben.

A keretösszeg „kereken” 118 662 387 887 forint, ebből az Európai Unió felé (a HEE-keretben) elszámolandó 93 948 816 989 forint. A kormány 15–25 támogatott kérelemmel számol; egy pályázatra minimum 1 milliárd, maximum 13 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás igényelhető.

A felhívásra a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal által vezetett konzorciumok nyújthatnak be támogatási igénylést (2022. február 14-től március 16-ig), konzorciumi partnerként a szakképzési centrumok mellett a Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Kft. vonható be.

Támogatható tevékenységek:
– projekt előkészítési tevékenységek,
– a projekt szakmai megvalósításával kapcsolatos tevékenységek,
– ingatlanvásárlás,
– szakképző intézmények infrastrukturális beruházása,
– eszközbeszerzés és kapcsolódó immateriális javak,
– kötelezően előírt nyilvánosság biztosításával kapcsolatos szolgáltatás igénybevétele,
– projektmenedzsment tevékenység.

„A 21. századi szakképző intézményfejlesztési program egy komplex fejlesztési program” – olvasható a felhívás indoklásában. Ez a program magában foglalja az épületek energetikai fejlesztését, megújuló energiaforrások használatát biztosító rendszerek kiépítését, tanműhelyek fejlesztését, oktatási terek átalakítását, korszerű oktatástechnikai, a szakmai oktatást szolgáló eszközök, informatikai és tárgyi eszközök (pl. padok, szekrények) megújítását, épületek energetikai fejlesztését, megújuló energiaforrások használatát biztosító rendszerek kiépítését. Az oktatás és szakmai képzés során megvalósuló digitális kompetenciafejlesztéshez szükséges informatikai eszközök biztosítása az egyházi és nem állami fenntartású intézményekben is szükséges, ezért a beruházás keretében központi koordinációban valósul meg az IKT eszközfejlesztés.

Forrás: KAVOSZ

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS