Az Innovációs és Technológiai Minisztérium kiadványa összefoglaltuk alapján a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) legfontosabb mutatóit.
A Közép-magyarországi régió (KMR) gazdaságilag Magyarország legfejlettebb régiójának tekinthető, a VEKOP kizárólag e régió további fejlesztéseit tűzte ki célul.
A források többek között mikro-, kis- és középvállalkozások, kutatóhelyek, egyházak, civil szervezetek, egészségügyi szolgáltatók, nonprofit szervezetek, helyi önkormányzatok és helyi nemzetiségi önkormányzatok, állami és önkormányzati fenntartású intézmények, valamint a szolgáltatásaikat igénybe vevő állampolgárok számára érhetőek el.
A VEKOP teljes 7 évre (2014–20) vonatkozó keretösszege felhívások formájában, a kormány által kitűzött 2017. március 31-i határidőre sikeresen elérhetővé vált.
A VEKOP keretében meghirdethető támogatás összege 258,5 milliárd forint, amely mellé a kormány 2017-ben további 33 milliárd forintnyi forrás biztosításáról döntött, így az elmúlt 2 évben 291 milliárd forint összegben 103 pályázati felhívás jelent meg.
2018. május 15-éig 676 pályázó rendelkezett hatályos támogatási szerződéssel több mint 138 milliárd forint értékben.
A VEKOP a Strukturális Alapok (ERFA és ESZA) KMR területén felhasználandó fejlesztési forrásait, valamint az egyes ágazati operatív programokból megvalósítandó országos hatású fejlesztések arányosított forrásait tartalmazza. Ugyanakkor alkalmazza a fejlesztések területi szemléletű, decentralizált végrehajtását, így a régió területi szereplőinek – Budapest, Pest megye, Érd megyei jogú város – igényeit is magába foglalja.
Ágazati fejlesztések
Az irányító hatóság a területi intézkedések esetében a területi szereplőkkel egyeztetve, a Területi Kiválasztási Rendszer (TKR) eljárásrend szabályai alapján hirdeti meg felhívásait.
A területi felhívások mellett, ágazati felhívásként, a szakterülettel egyeztetett, az ágazati programok Közép-magyarországi régióra vonatkozó, az ágazat felhívását letükröző felhívásait, ún. tükörfelhívásokat hirdet meg. Emellett 4 ágazati operatív program – a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP), a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP), az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) és a Közigazgatás- és Közszolgáltatás-fejlesztés Operatív Program (KÖFOP) – országos kihatású felhívásainak a Közép-magyarországi régió területre arányosított forrásainak VEKOP keretében történő finanszírozását biztosítja.
Az infokommunikációs fejlesztéseket kizárólag a GINOP, a közigazgatás és közszolgáltatás fejlesztését kizárólag a KÖFOP keretében megvalósuló, a fejletlenebb régiókat és a KMR területét is érintő, országos hatással rendelkező beruházások támogatják. Ezenfelül az országos vállalkozói mentorhálózat Közép-magyarországi régióban működő mentorszervezeteinek közreműködésével, valamint a szakképzési és felnőttképzési intézményrendszer fejlesztésének keretében kerül sor a fejletlenebb régiókat és a KMR területét is érintő, GINOP országos hatással rendelkező beruházások támogatására.
A kiemelt társadalmi felzárkózási programok, az országos hatású egészségügyi intézmények, a szociális intézményi háló és az egészségügyi ellátórendszer tartalom- és szolgáltatásfejlesztése, a közművelődési és köznevelési intézmények, közgyűjtemények szolgáltatásai és programjai, valamint a felsőoktatási területet érintő fejlesztések részben a fejletlenebb régiókat és a KMR területét is érintő, EFOP országos hatással rendelkező beruházások keretében kerülnek támogatásra.
Ezek mellett a VEKOP biztosítja a régió határain átnyúló, országos hatással rendelkező, a KEHOP kapcsolódó prioritási tengelye alatt a földrajzi rugalmasság kihasználásával megvalósuló országos hatású fejlesztések KMR-arányos forrásait. Fontos kiemelni, hogy a területi és ágazati tükörfelhívások esetében a VEKOP irányító hatósága készíti elő és hirdeti meg saját felhívásait, a támogatói döntést az irányító hatóság vezetője hozza meg, míg az országos kihatású felhívások esetében a felhívást az ágazati irányító hatóság jelenteti meg, kezeli, látja el a támogatáskezelési feladatokat, továbbá hozza meg a támogatói döntéseket.
Az ivóvízkincset kímélő és alacsony energiafelhasználású üzemmel bővül Szolnok több mint hét évtizede fejlődő vegyipari ökoszisztémája az elektrolitgyártás vezetői közé tartozó KunlunChem százmillió eurót meghaladó befektetésével.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.