Nem mindenhol megoldás a négynapos munkahét

2023. 05. 15., 17:15

Népszerűsége és a sikeres tesztelések ellenére sem várható, hogy tömegesen elterjed a négynapos munkahét. Vannak azonban olyan technikák, amelyekkel azok a cégek is ösztönözni tudják dolgozóikat, ahol nem megvalósítható a rövidített munkahét vagy az otthoni munkavégzés. A K&H ezekbe avat be minket.

Nemcsak külföldön, hanem Magyarországon is egyre gyakrabban felmerül a négynapos munkahét bevezetésének gondolata. Bár van olyan cég, ahol már tesztelik, a Cégmenedzser Szoftver Kft. felmérése alapján a hazai kkv-k csupán harmada alkalmas és nyitott arra, hogy fontolóra vegye. A vállalatoknak tehát olyan ösztönző módszerre van szükségük, ami a hagyományos munkarend – az ötnapos munkahét, a váltott műszakok és a fix irodai/gyári munkavégzés – mellett is hatékonyan támogatják a dolgozók megtartását, motiválását.

A Top Employer Hungary 2023 díjjal elismert K&H szerint a dolgozók akkor teszik le hosszú távra a voksukat egy vállalat mellett, ha tisztán látják maguk előtt karrierútjukat, számíthatnak személyre szabott szakmai fejlesztésekre, és ők is tevékenyen részt vehetnek teljesítményük értékelésében.

Hogyan szabható személyre a tanulás?

Az online tréningeket azért szeretik a dolgozók, mert kiválaszthatják belőlük az őket leginkább érdeklő témaköröket, és abban teljesedhetnek ki, amiben igazán jók, ráadásul a saját tempójukban. A K&H-nál a dolgozók mikrotanulásként építik be mindennapjaikba az új ismereteket, így ha naponta csak egy órát szánnak erre, már akkor is elsajátíthatják a kisebb leckékre bontott tananyag kulcsüzeneteit. A sok kis tudásanyag pedig végül egy komplett egésszé áll össze. Emellett a digitális világ kitűnően alkalmas arra is, hogy a helyileg nem együtt dolgozó kollégák eszmét cserélhessenek, például online tanulói közösségek keretében, ezzel is motiválva egymást.

Így segítsük a dolgozókat a karrierlétrán

A jól átlátható karrierút, a dolgozók előrelépési törekvéseinek lejegyzése meghatározhatja, hogy egy munkavállaló mennyire látja maga előtt a karrierlétra fokait, amin egyre feljebb és feljebb lépkedhet, és ezáltal hosszú távon képzelje el a vállalatnál a jövőjét. A mentorálás és a coacholás során személyes kapcsolat alakul ki a mentor vagy coach és a dolgozó között, és a munkavállaló folyamatosan számíthat egy konkrét személy segítségére, ami jelentősen növeli a bizalmat és a kötődést. A jövőbeli vezetők képzése természetesen a vállalat számára is elengedhetetlen, és ehhez a digitális megoldásokat is érdemes segítségül hívni, legyen szó virtuális esettanulmányokról, szimulációs gyakorlatokról vagy egyéni vezetőfejlesztő online tanulási modulokról.

Hogyan értékeljünk motiválóan?

A munkavégzés hatékonyságát érdemes időről-időre értékelni, amely nemcsak a termelékenység miatt fontos, de a dolgozó számára is visszacsatolás. Ha a vezetők rendszeresen átbeszélik beosztottjaikkal a feladatokat, célokat, teljesítményt, a dolgozók pedig aktív szerepet kapnak a célkitűzések meghatározásában, úgy érzik, számít a véleményük, ami nagyon motiváló tud lenni a legtöbb munkavállaló számára. Az egyéni fejlődési terv közös kidolgozása pedig ahhoz járul hozzá, hogy a dolgozók kiaknázhassák a bennük rejlő lehetőségeket.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-19 06:10:00
A hírt a robotot gyártó Apptronik jelentette be, és bár a robot árát nem árulta el, közölte annak legfontosabb paramétereit, valamint azt, hogy a prémiumautó milyen feladatok elvégzésére próbálja befogni. A Mercedes-Benz az Apollo autóipari alkalmazásainak meghatározására törekszik a tesztidőszakban.
2024-03-18 21:10:59
A Budapesti Corvinus Egyetem közös kutatást indít az OPTEN-nel és a Grémium az Utódlásért Egyesülettel a hazai családi és nem családi tulajdonban lévő magánvállalatok professzionalizációjának feltérképezésére.
2024-03-18 20:10:44
Megszűnt az újraengedélyezési eljárás, és automatikusan határozatlan idejűvé vált az engedély minden olyan termésnövelő anyag esetében, amely 2024. január 1-én érvényes engedélyokirattal rendelkezett. Lényeges változás továbbá, hogy az idei évben gyártott tételeken már nem kötelező feltüntetni az engedély hatályát.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.
2024. 02. 03., 21:30
epizód: 2024 / 3   |   hossz: 19:22
A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének elnökével azt elemezzük a BizniszPlusz aktuális epizódjában, hogy hogyan alakíthatja át a toborzási folyamatokat és általában a HR munka világát a mesterséges intelligencia. A szakemberrel megnéztük azt is, milyen szakmai készségek ívelnek fel az AI korszakban, és ennek milyen lenyomatai lesznek érzékelhetők a következő években, sőt, már 2024-ben is. A magyar gazdaságban megjelent külföldi munkavállalók által elindított munkaerőpiaci trendek, valamint a változó minimálbér és bérminimum hatásai szintén szóba kerültek a beszélgetésben. Utóbbiakról kiderült mekkora terhet rónak a magyar vállalkozásokra, és ennek milyen mögöttes okai vannak, a munkaerő termelékenységének alakulásától a tapasztalt kollégák megtartásáért indult küzdelemig.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS