Man at Work: minden negyedik állásajánlatot visszautasítanak

2023. 07. 19., 20:13

A HR tanácsadók számára az elhúzódó kiválasztási folyamat jelent új kihívást – derül ki a személyzeti szolgáltatások területének egyik legnagyobb magyar tulajdonú vállalkozása, a 25 éves Man at Work elemzéséből.

„Fontos megértenünk a munkavállalók preferenciáit, ezért 2018 óta naprakészen vezetjük az állásajánlatok visszautasításának okait. A szellemi, szakmai nyelven fogalmazva a fehér- és a kurrens, kék galléros munkakörökbe való toborzás számait vizsgálva, tendenciaként figyelhető meg, hogy minden negyedik állásajánlatot kapott jelölt visszalép – mondta Ottó Csaba, Man at Work ügyvezető igazgatója.

Az első számú visszalépési ok továbbra is egyértelműen a „kaptam egy jobb ajánlatot”, ami a bérben, juttatásokban is előnyösebb állásajánlatot jelenti. De 2020 óta gyakran tapasztalható, hogy jobb kondíciókat kínálva, a munkáltató marasztalja a felmondani készülő munkavállalót. Egyértelműen látszik, hogy egyre inkább a megtartásra fókuszálnak a cégek.

Az elutasítások harmadik helyezettje a magánéleti okokra való hivatkozás. Mérnökök esetén a munka-magánélet egyensúlyát kibillentő túlóra, a kevésbé exkluzív munkakörnyezet, vagy a munkavégzést nehezítő körülmények, mint a technológia jellegéből adódóan a zaj-, s a hanghatás, vagy mert „koszos” az üzem, a felhasznált vegyi anyagok okán például, vagy csak mert a „család úgy döntött”.

Új tényezőként jelent meg tavaly a partner elhúzódó kiválasztási folyamata. 2023 egyik komoly kihívása információhoz jutni egy-egy jelölt aktuális státuszáról a felvételi folyamatban. Az ügyvezető szavai szerint, mivel csaknem teljes a foglalkoztatottság, nincs könnyű dolguk a közvetítőknek, HR tanácsadóknak a még dolgozó, állásban lévő, de valamely oknál fogva épp váltókedvvel rendelkező, ugyanakkor ésszerű elvárásokat, célokat megfogalmazó potenciális jelöltek felkutatásában.

Így, ha a partner nem akar, nem mer vagy nem tud azonnal dönteni az addig felkutatott egyetlen jelölt mellett „a további jelöltek felkutatása drasztikusan hosszítja a felvételi folyamatot, így könnyedén veszthetjük el időhúzással a jónak ígérkezőt. Néhány héttel ezelőtt történt, hogy egy quality mérnök pályázónk az egyik partnerünknél még csak a második körös interjúra várt a területvezetővel, miközben a másik megbízónknál már konkrét ajánlatot kapott” – osztotta meg tapasztalatait Ottó Csaba.

Az azonnali döntés hiánya komoly veszteség a folyamat minden résztvevője számára, de nyilván olyan is előfordul, hogy a kiküldött állásajánlat a felvételt nyert munkavállaló részéről marad megválaszolatlan.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 17., 15:10
Bár még közel félmillió társas vállalkozás működik Magyarországon, a májusi adatok szerint folytatódik a cégstruktúra átrendeződése. A mikrovállalkozások tűnnek el legnagyobb számban, miközben a nagyobb cégek pozíciója – ha lassan is – erősödik.
2025-06-17 18:05:00
A munkáltatók szívesen alkalmaznak teljesítménybért olyan munkakörök esetén, ahol a munkavállaló tevékenysége jól mérhető. A teljesítménybér egyben a munkavállaló eredményes munkavégzését ösztönző eszközként is funkcionálhat. Dr. Szabó Gergely ügyvéd összefoglalója.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS