Így lehet jó pontokat szerezni az Y és a Z generációnál

2021. 12. 17., 17:56

A munkavégzés rugalmasabbá vált, a kollégák és vezetők együttműködőbbek és elfogadóbbak lettek, amióta a T-Systemsnél általánossá vált a hibrid munkavégzés. Ennek lényeges eleme az a bizalom, amelyet a vezetők, csapattagok a munkatársaik számára megelőlegeznek. Azok a vállalatok, amelyek készek ezt a bizalmat munkatársaiknak megadni, a teljesítmény csökkenése nélkül érhetnek el nagyobb munkavállalói elégedettséget és szerezhetnek jó pontokat a tehetséges, fiatal munkavállalóknál.

A T-Systemset nem érték váratlanul a járványhelyzet miatt bevezetett korlátozások: rendelkezett azzal az eszközparkkal (notebook, otthoni használatra biztosított monitorok, 100 Gb-ig ingyen elérhető mobil sávszélesség, biztonságos VPN kapcsolat) munkatársai pedig azzal a tudással és tapasztalattal, ami a távmunkához elengedhetetlen volt.

A vállalat épp a felhőtechnológiára való átállás fázisában volt a kritikus időszakban, a Teams-t ezzel párhuzamosan vezették be, amelynek használatára egy képzés-sorozat keretében készítették fel a munkatársakat.

Közel 20 000 Teams-meeting a T-Systemsnél negyedévente

A most általánossá váló hibrid munkavégzés ezért sem okozott különösebb törést a korábbiakhoz képest, azzal együtt, hogy sokan visszatértek a munkahelyeikre.

Kevesebbet autózom, később kelek, elmélyültebben tudok dolgozni” – írta le tömören Verkmann Zoltán, a T-Systems Magyarország informatikai támogatásért felelős vezetője a hibrid munkavégzést a vállalatánál. Hozzátette: a távoli telephelyekkel már jóideje videókonferenciás hívásokkal tartották a kapcsolatot, a tárgyalóik erre tökéletesen fel is vannak készítve. Persze, az ilyen tárgyalások száma nemcsak velük, hanem más partnereikkel is megszaporodott az utóbbi időben.

Alig van már olyan találkozó, amelyhez ne csatlakoznának néhányan online. Verkmann Zoltán elmondása szerint jelenleg negyedéves átlagban közel 20 ezer megbeszélést szerveznek ezen a felületen.

„Arra kérjük a kollégáinkat, hogy az online találkozók alatt tartsák bekapcsolva a kameráikat”

Hogy miként hatott vissza a vállalati kultúrára a munkavégzés, a kapcsolattartás új módja?  Verkmann Zoltán szerint a kollégák sokkal együttműködőbbekké, a vezetők elfogadóbbakká és rugalmasabbakká váltak. Ezt azért is engedhetik meg maguknak, mert ma már nem okoz nehézséget a munkafolyamatok nyomon követése, ellenőrzés alatt tartása – hála az új kollaborációs megoldásoknak.

Az elsődleges csoportmunka alkalmazássá a Teams vált, amelyben szerepet játszott az is, hogy ez fájlszerver felhőből működik, vagyis az adatok, állományok bárhonnan, bármilyen eszközről, bármikor biztonságosan elérhetőek.

Sokat tanultunk az elmúlt időszakban. Például, ma már inkább arra kérjük a kollégáinkat, hogy az online találkozók alatt tartsák bekapcsolva a kameráikat, mert a tapasztaltunk az, hogy így hatékonyabbak a megbeszélések – teszi hozzá az informatikai vezető.

Az elmúlt év során kialakult a rugalmas munkavégzés keretrendszere is: kidolgozták a munkafolyamatokat, az együttműködés és kommunikáció, az otthoni eszközhasználat irányelveit, felkészítették a dolgozóikat és a vezetőket az új kihívások kezelésére, és természetesen, lebontották azokat a fizikai korlátokat, amelyek a hibrid munkavégzést akadályozhatták volna.

Enyhülhet a munkaerőpiac Budapest-központúsága

Verkmann Zoltán szerint azért is volt szükséges meglépni ezeket a változtatásokat, mert az Y és Z generáció tagjai már elvárják azoknak a munkafeltételeknek a meglétét, amelyek a hibrid munkavégzést is lehetővé teszik. Még több fiatal és tehetséges munkakeresőt tudnak így megszólítani, illetve a meglévő munkatársaik közül is sokak igényeit tudják kiszolgálni ezzel, akik külföldről vagy akár egy nyaralóból szeretnének dolgozni.

Szerintem, mindezek hatására enyhülni fog a munkaerőpiac Budapest-központúsága – véli a vezető.

Azoknak, akik a hibrid munkavégzés bevezetésén gondolkodnak, Verkmann Zoltán ezeket ajánlja megfontolásra: Egy ennyire rugalmas munkavégzés bevezetéséhez elengedhetetlen, hogy a vezetők megbízzanak a munkatársaikban. Ezért azt gondolom, hogy a hibrid munkavégzés legfontosabb összetevője a bizalom. Ha ez megvan, akkor már csak bele kell vágni a dologba, és meg kell, nézni, hogy tényleg hozza-e az elvárt eredményeket.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS