A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet a nemek közötti gazdasági egyenlőtlenségre, és konkrét javaslatokkal lássa el a vállalatokat az egyenlő bérezés kialakításában.
Bár az egyenlő munkáért járó egyenlő bér elve már 1957-ben bevezetésre került a Római Szerződéssel, a nemek között bérszakadék továbbra is kihívást jelent Európában. Míg az uniós átlag lassan, de folyamatosan csökken – a 2012-es 17,4 százalékról 2021-re 13,5 százalékra –, Magyarországon a nemek közötti bérszakadék inkább ingadozó tendenciákat mutat: az EU adatközlése szerint 2002-ben 19,1 százalék volt, míg, 2022-ben 17,5 százalék (a legalacsonyabb 2015-ben és 2016-ban volt, 14 százalékkal). Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy, ugyanazért a munkáért, a nők óránként ennyivel keresnek átlagosan kevesebbet, mint a férfiak.
A jelenségre reflektálva a Nyitottak Vagyunk Svédország Nagykövetségével és a Svéd-Magyar Kereskedelmi Kamarával közösen mutatta be azt a mindenki számára elérhető dokumentumot, amely egy akciótervet kínál a vállalatoknak a nemek közötti bérszakadék felszámolásához.
"A bérszakadék megszüntetése hosszútávon növelheti a hatékonyságot és termelékenységet, mivel az emberek nagyobb motivációval dolgoznak, jobban ki tudnak szakmailag teljesedni és jobban is érzik magukat, ha azt látják, hogy igazságosan és egyenlően fizetik meg őket, illetve egyenlő előmeneteli lehetőségeik vannak a cégen belül. Másrészt, a jogszabályi környezet is nyomást helyez a cégekre. Az EU egyenlő bérezésről szóló irányelvét 2026 nyaráig kell hogy átültessék a tagállamok a nemzeti szabályozásba. Ezt követően a cégeknek jelentéstételi kötelezettségük lesz a bérszakadékról. Harmadrészt pedig van egy morális érv is, ez pedig az, hogy lehetőségünk van arra, hogy a 21. században felülvizsgáljunk olyan társadalmi konstrukciókat, amelyek strukturális egyenlőtlenséghez vezettek” – mondta Várady Nóra, a Nyitottak Vagyunk ügyvezetője.
Az akciótervben megfogalmazott javaslatok vállalati környezetbe való beépítését természetesen egyedi adottságoktól függően, az adott vállalatra szabva lehet csak megvalósítani. A Nyitottak Vagyunk ebben segíti a cégeket – a folyamat első lépéseként auditálással, amely a vállalat DEI (Diversity, Equity and Inclusion) érettségét méri fel. Ezt követően kerül sor a konkrét lépések, akcióterv meghatározására, melyet a szervezet a cég menedzsmentjével közösen alakít ki.
A most kiadott akciótervben kifejezetten a bérszakadék csökkentésére irányuló lépéseket ismerteti a szervezet, többek között:
“A helyzet megváltoztatása nem könnyű, és a probléma tudatosítására van szükség az üzleti vezetők, a jogalkotók, az oktatók és sok más szereplő részéről. A társadalomnak meg kell értenie, hogy nem létezik olyan, hogy női munkahely vagy férfi munkahely. A bérszakadék csökkentése ösztönözni fogja a gazdaságot is: ahogy a nőknek több erőforrásuk lesz, többet költhetnek, ami növeli a bruttó hazai terméket. A bérszakadék megszüntetésével tehát az emberek, a gazdaság és a társadalom egyaránt nyer” - tette hozzá Diana Madunic, Svédország magyarországi nagykövete.
A nemek közötti bérszakadék megszüntetéséről szóló angol nyelvű akcióterv letölthető a Nyitottak Vagyunk weboldaláról: https://www.nyitottakvagyunk.hu/en/mind-the-gender-pay-gap
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.