Akcióterv a bérszakadék megszüntetésére a Nyitottak Vagyunktól

2024. 03. 08., 19:10

A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet a nemek közötti gazdasági egyenlőtlenségre, és konkrét javaslatokkal lássa el a vállalatokat az egyenlő bérezés kialakításában.

Bár az egyenlő munkáért járó egyenlő bér elve már 1957-ben bevezetésre került a Római Szerződéssel, a nemek között bérszakadék továbbra is kihívást jelent Európában. Míg az uniós átlag lassan, de folyamatosan csökken – a 2012-es 17,4 százalékról 2021-re 13,5 százalékra –, Magyarországon a nemek közötti bérszakadék inkább ingadozó tendenciákat mutat: az EU adatközlése szerint 2002-ben 19,1 százalék volt, míg, 2022-ben 17,5 százalék (a legalacsonyabb 2015-ben és 2016-ban volt, 14 százalékkal). Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy, ugyanazért a munkáért, a nők óránként ennyivel keresnek átlagosan kevesebbet, mint a férfiak.

A jelenségre reflektálva a Nyitottak Vagyunk Svédország Nagykövetségével és a Svéd-Magyar Kereskedelmi Kamarával közösen mutatta be azt a mindenki számára elérhető dokumentumot, amely egy akciótervet kínál a vállalatoknak a nemek közötti bérszakadék felszámolásához.

"A bérszakadék megszüntetése hosszútávon növelheti a hatékonyságot és termelékenységet, mivel az emberek nagyobb motivációval dolgoznak, jobban ki tudnak szakmailag teljesedni és  jobban is érzik magukat, ha azt látják, hogy igazságosan és egyenlően fizetik meg őket, illetve egyenlő előmeneteli lehetőségeik vannak a cégen belül. Másrészt, a jogszabályi környezet is nyomást helyez a cégekre. Az EU egyenlő bérezésről szóló irányelvét 2026 nyaráig kell hogy átültessék a tagállamok a nemzeti szabályozásba. Ezt követően a cégeknek jelentéstételi kötelezettségük lesz a bérszakadékról. Harmadrészt pedig van egy morális érv is, ez pedig az, hogy lehetőségünk van arra, hogy a 21. században felülvizsgáljunk olyan társadalmi konstrukciókat, amelyek strukturális egyenlőtlenséghez vezettek” – mondta Várady Nóra, a Nyitottak Vagyunk ügyvezetője.

Az akciótervben megfogalmazott javaslatok vállalati környezetbe való beépítését természetesen egyedi adottságoktól függően, az adott vállalatra szabva lehet csak megvalósítani. A Nyitottak Vagyunk ebben segíti a cégeket – a folyamat első lépéseként auditálással, amely a vállalat DEI (Diversity, Equity and Inclusion) érettségét méri fel. Ezt követően kerül sor a konkrét lépések, akcióterv meghatározására, melyet a szervezet a cég menedzsmentjével közösen alakít ki.

A most kiadott akciótervben kifejezetten a bérszakadék csökkentésére irányuló  lépéseket ismerteti a szervezet, többek között:

  • átlátható fizetési és egyéb juttatási rendszer biztosítását,
  • fizetési sávok megjelölését az álláshirdetésekben,
  • rugalmas munkarend bevezetését a családosoknak, valamint az apasági szabadság bevezetésének megfontolását,
  • az üvegplafon megszüntetésére irányuló, női tehetségeket támogató programok bevezetését, valamint a korai előléptetésekben a nemek közötti egyenlőséget célzó intézkedéseket,
  • a toborzás inkluzivitását célzó folyamatok kialakítását, például azzal, hogy már az álláshirdetésekben elérhető legyen információ a családosoknak járó juttatásokról, vagy hogy strukturálva legyenek az interjú kérdések, biztosítva, hogy nemtől függetlenül szakmai, és ne családtervezési szempontok érvényesüljenek egy interjún.

“A helyzet megváltoztatása nem könnyű, és a probléma tudatosítására van szükség az üzleti vezetők, a jogalkotók, az oktatók és sok más szereplő részéről. A társadalomnak meg kell értenie, hogy nem létezik olyan, hogy női munkahely vagy férfi munkahely. A bérszakadék csökkentése ösztönözni fogja a gazdaságot is: ahogy a nőknek több erőforrásuk lesz, többet költhetnek, ami növeli a bruttó hazai terméket. A bérszakadék megszüntetésével tehát az emberek, a gazdaság és a társadalom egyaránt nyer” - tette hozzá Diana Madunic, Svédország magyarországi nagykövete.

A nemek közötti bérszakadék megszüntetéséről szóló angol nyelvű akcióterv letölthető a Nyitottak Vagyunk weboldaláról: https://www.nyitottakvagyunk.hu/en/mind-the-gender-pay-gap

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-09-11 21:11:00
Kilencedik alkalommal adták át a K&H családi vállalatok kiválósági díjat azoknak a családi tulajdonú magyar cégeknek, amelyek példamutató eredményeket értek el a hosszú távú stratégia, a generációváltás, a környezeti fenntarthatóság vagy az innováció területén.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.