2021 novemberében a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4 millió 677 ezer fő, a munkanélküliek száma 179 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 3,7 százalék volt – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
2021. szeptember–novemberben a 15–74 éves munkanélküliek száma 25 ezer fővel, míg a munkanélküliségi ráta 0,6 százalékponttal csökkent éves összevetésben. A férfiak körében a munkanélküliek száma 87 ezer fő volt, a munkanélküliségi rátájuk 0,9 százalékponttal, 3,4 százalékra mérséklődött. A nőknél a munkanélküliek száma 90 ezer főt tett ki, a munkanélküliségi ráta pedig 3,9 százalék volt.
A 15–24 éves munkanélküliek száma kismértékben (37 ezer főre) csökkent, munkanélküliségi rátájuk nem változott, 11,9 százalék volt. Az összes munkanélküli ötöde a fiatalok közül került ki. A 25–54 éves korosztály munkanélküliségi rátája 0,6 százalékponttal, 3,2 százalékra, az 55–74 éveseké 0,5 százalékponttal, 2,6 százalékra csökkent.
A munkakeresés átlagos időtartama 9,0 hónap volt, a munkanélküliek 35,0 százaléka legalább egy éve keresett állást.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adminisztratív adatai szerint a nyilvántartott álláskeresők létszáma 2021. november végén 242 ezer fő volt, ez év/év alapon 18,3 százalékos csökkenést jelent.
2021. szeptember–novemberben a foglalkoztatottak létszáma éves összevetésben 70 ezer fővel, 4 millió 687 ezer főre emelkedett. A hazai elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 88 ezerrel nőtt, a magyarországi háztartások külföldön dolgozó tagjaié 14 ezerrel csökkent.
A 15–64 évesek közül 4 millió 580 ezren minősültek foglalkoztatottnak, a korcsoportra jellemző foglalkoztatási ráta 74,0 százalék volt. A férfiak esetében a foglalkoztatottak létszáma 6 ezer fővel, 2 millió 428 ezer főre mérséklődött, míg foglalkoztatási rátájuk – demográfiai okokból – 0,8 százalékponttal, 78,5 százalékra nőtt. A nők esetében a foglalkoztatottak létszáma 48 ezerrel, 2 millió 152 ezer főre, a foglalkoztatási ráta 2,4 százalékponttal, 69,5 százalékra emelkedett. (Ebben szerepe van a módszertan megváltozásának, l. alább.)
A fiatalok (15–24 éves) korcsoportjában a foglalkoztatottak száma 272 ezer fő volt, foglalkoztatási rátájuk 0,3 százalékponttal, 27,8 százalékra csökkent. Az ún. legjobb munkavállalási korú (25–54 éves) népesség körében a foglalkoztatási ráta 1,4 százalékponttal, 87,9 százalékra, míg az idősebb (55–64 éves) korosztályban 3,5 százalékponttal, 64,4 százalékra emelkedett. (KSH)
Foglalkoztatott, aki a kérdezés hetét megelőző héten (az ún. vonatkozási héten) legalább 1 órányi, jövedelmet biztosító munkát végzett, vagy rendelkezett munkával, de abban átmenetileg (pl. betegség, szabadság, ideértve a szülési szabadságot is) nem dolgozott.
2021. január 1-jétől a gyed, gyes mellett dolgozókon túl azok a – korábban inaktívnak vagy munkanélkülinek számító – személyek is foglalkoztatottnak minősülnek, akik a gyermekgondozási ellátás igénybevétele előtt dolgoztak utoljára, a távollét idején pénzbeli juttatásban részesülnek, és az ellátás igénybevételét követően visszatérhetnek a korábbi munkahelyükre. (Vagyis a munkájuktól a gyermekgondozási ellátás igénybevétele miatt tartósan távollevők.) A módszertani változás eredményeként a nők foglalkoztatási mutatói jelentős mértékben módosulnak.
Munkanélküli, aki a vonatkozási héten nem dolgozott, és nincs is olyan munkája, amelytől csak átmenetileg, vagy – a gyermekgondozási ellátás igénybevétele esetén – tartósan volt távol, a kikérdezést megelőző négy hét folyamán aktívan keresett munkát, és két héten belül munkába tudna állni, ha találna megfelelő állást. Az a foglalkoztatottnak nem minősülő személy, aki már talált munkát, amelyben 90 napon belül dolgozni kezd, csak abban az esetben számít munkanélkülinek, ha – adott esetben – két héten belül munkába tudna állni.
Kis csapatunk valamennyi tagja száraz januárt tartott. Nagy kérdés volt, milyen borral indítsuk újra ízlelőbimbóink operációs rendszerét február elején.
Miközben hazánkban folyamatos esélylatolgatás zajlik Paks 2 sikeres kivitelezésével kapcsolatban, sokan már azt vetik fel, hogy figyelembe véve hazánk energiaéhségét, valamint azt a tényt, hogy előbb-utóbb Paks 1-et mégiscsak le kell állítani, már rég Paks 3-on kellene gondolkodni – írja Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatója.