Extra energiát ad a platófedélbe épített napelem – Hatótávot is növelhetünk vele

Extra energiát ad a platófedélbe épített napelem – Hatótávot is növelhetünk vele
Gábor János  |  2024. 08. 08., 13:40

A tisztán elektromos pickupok extra hatótávot is nyerhetnek a jármű összecsukható platófedelébe ágyazott napelem révén, de az igazi előnye a magunkkal hordható, bárhol felhasználható energia lesz.

A NASDAQ-on jegyzett, amerikai Worksport már idén nyáron piacra dobhatja a SOLIS Solar Cover névre keresztelt platófedelet, ami képes napenergiát gyűjteni, álló helyzetben és menet közben egyaránt. A napelemes platófedél mellett elkezdik értékesíteni a COR Battery Systemet is, ami egy 11 kimenetes, hordozható áramellátó egység, akár 2 kW teljesítménnyel és 1,5 kWh-s kapacitással.

A Worksport szerint a SOLIS Solar Cover nemcsak védi a pickupok platóját, hanem a világon elsőként képes akár 650 watt teljesítményt generálni, ami elegendő a COR akkumulátorának feltöltéséhez. Az összegyűjtött napenergia napi 15-20 kilométer extra hatótávolságot jelenthet, ám a termékkel elsősorban olyan célcsoportra lőnek, amelynek fogyasztói amellett, hogy elektromos pickupot használnak, igénylik a hálózattól független (off-grid) hordozható áramforrást is. A felhasználása elég széleskörű lehet, az extra hatótávigénytől a szabadidős programokon és a motorsportokon át a mezőgazdasági tevékenységekig.

„A SOLIS fedél először az ún. MPPT (maximum power point tracking) töltésszabályzón keresztül csatlakozik a COR-hoz és az egyes akkumulátorokhoz, egy olyan firmware-t használva, ami egyszerre több akkumulátor töltését is irányítja”idézi a The Engineer a Worksport vezérigazgatóját. Steven Rossi hozzátette: a SOLIS fedelekben olyan monokristályos panelek vannak, amelyek megépítéséhez „a legújabb technológiával készült, rugalmas napelemeket és buszrudakat” használták. A panelek – fedeleként három darab – akár 25 százalékos hatékonysággal is működhetnek, miközben elég strapabíróak ahhoz, hogy ellenálljanak jégesőnek, szélnek és akár 130 km/h-s sebességnél fellépő vibrációnak is.

Gyári extra is lehet a platófedélbe ágyazott napelem

A vállalat a napelemes platófedél egyes típusait önállóan is tervezi értékesíteni (feltehetőleg univerzális méretben), de közben együttműködéseket kötne a gyártókkal, hogy a SOLIS adható extrája legyen újonnan értékesített pickupoknak, amelyek így további hatótávolságot és töltési hatékonyságot ígérnének a vevőknek.

A Hyundai Santa Cruz prototípusainak gyártása kapcsán már született egy ilyen megállapodás, de közben megindult a napelemes platófedél tesztelése más gyártók, például a Ford, a General Motors és a Stellantis járműtípusain is.

Rossi úgy véli, mind gyári extraként adva, mind utólagosan szerelve nagy előnyt jelenthet a SOLIS és a COR egy járműben, ami a világtól elvágva is képes energiát termelni a járműtulajdonosoknak. Ez a mobil napenergia-termelő lehetőség vészhelyzet (lerobbant EV feltöltése vagy kisebb eszközök, pl. szivattyúk üzemeltetése stb.) és célzott felhasználás esetén is rendkívül hasznos

„Hamarosan bemutatjuk a Worksport következő generációs innovációjának vízióját, amiben az összehajtható napelemes rendszereinket és akkumulátoros generátorainkat más alkalmazásokba, például pop-up nano hálózatokba és egyéb járművekbe, mint pótkocsikba és házakba is integráljuk” – ígérte a vezérigazgató.

A főoldali kép illusztráció. Forrás: Worksport

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS