
A várakozó elektromos járművek akkumulátorai látják el energiával. A karbonsemleges jármű kétirányú töltési technológiára építve tehermentesíti a villamosenergia-hálózatot.
Ritkán gondolunk úgy egy kikötői parkolóban várakozó személyautóra, mint egy hajó üzemanyagcellájára, Németország északi partjainál azonban pontosan ez történik. Egy különleges technológiai kísérlet keretében az elektromos autókat mobil energiatároló egységként használják fel, hogy tiszta energiával lássák el az utasokat szállító kompokat.
A megoldás lényege a kétirányú integráció, amely lehetővé teszi, hogy az autók ne csak felvegyenek, hanem le is adjanak áramot a kikötői infrastruktúra számára.
Az Elektromos Járművek Kétirányú Integrációja elnevezésű projektet az Osnabrücki Alkalmazott Tudományok Egyeteme és az AG Reederei Norden-Frisia komptársaság hívta életre. A program megvalósítását a Német Szövetségi Környezetvédelmi Alapítvány közel kétszázezer dolláros (több mint 60 millió forintos) támogatása segíti. A technológia alapvetően a járműből a hálózatba, azaz a V2G koncepcióra épül, amely szoros egységbe kovácsolja a közlekedési eszközöket és az energiahálózatot.
Így lesz powerbank minden kikötőben álló EV-ből
„Az elektromos járművek kétirányú integrációja nemcsak környezetbarát alternatívát kínál a hagyományos mobilitással szemben, hanem jelentősen tehermentesítheti az energiaellátó hálózatot is” – érvelt az egyetem közleményében Dr. Hans-Jürgen Pfisterer professzor.
A projektet jó okkal időzítették 2026-ra, hiszen a Norden-Frisia a jövő év elején már szeretné forgalomba állítani az Északi-tenger első teljesen elektromos személyszállító kompját, a Frisia E-I-et. A 32 méter hosszú, 150 személyes, szén-dioxid-semleges katamarán 30 perc alatt járja meg a Norddeich Mole és Norderney szigete közötti távolságot.
Amikor befut a kikötőbe, a parkoló autók és a helyszíni napelemes rendszerek közös erővel kezdik meg a töltőegységek energiaellátását.
A szakemberek szerint a módszer maximalizálja a helyben termelt megújuló energia felhasználását, miközben stabilizálja a regionális hálózatot. „Azzal, hogy a járműveket decentralizált energiatárolóként használjuk, maximalizálhatjuk a megújuló energia arányát, stabilizálhatjuk a hálózatot, és egyfajta kímélő üzemmódban tarthatjuk az autóakkumulátorokat” – magyarázta Pfisterer. A partnertársaságnál egyébként már működik egy jelentős kapacitású fotovoltaikus rendszer, amelyet idén telepítettek, és a jövőben bővíteni is fognak. Ezt egészíti ki egy helyhez kötött akkumulátoros tároló, illetve mostantól a turisták parkoló autóinak kapacitása.
Hosszú távú fenntarthatóság
A kutatás, amely várhatóan januárig tart, túlmutat az egyszerű technikai megvalósításon: a tudósok olyan üzleti modelleket dolgoznak ki, amelyek hosszú távon is fenntarthatóvá teszik a rendszert. „A projekt célja olyan ismeretek szerzése, amelyek túlmutatnak a kezdeti eredményeken, és megalapozzák a hosszú távú, fenntartható üzleti modelleket és energiaellátási megoldásokat” – mutatott rá Dr. Kai-Michael Griese, a körforgásos gazdaság szakértője.
A több mint 140 éves múltra visszatekintő komptársaság szerint az elektromos hajózás és a kétirányú töltés kombinációja az egyik legfontosabb mérföldkő a fosszilis tüzelőanyagoktól mentes jövő felé vezető úton.
„Ezzel a projekttel erős jelzést küldünk mobilitásunk fenntartható átalakításáról” – fejtegette Olaf Weddermann, a Reederei Norden-Frisia ügyvezető igazgatója. Az innováció révén az autótulajdonosok aktív részeseivé válnak a tengeri közlekedés zöldítésének.
Címlapkép: AG Reederei Norden-Frisia
Nukleáris hatósági találkozót tartottak Csehországban, amelynek fókuszban az új atomerőművi blokkok, a kis moduláris reaktorok, valamint a hosszú távú üzemeltetés volt.