A BYD a világ legerősebb utcai versenyautójával állhat elő – Bejelentették a 3000 lóerős szörnyet

A BYD a világ legerősebb utcai versenyautójával állhat elő – Bejelentették a 3000 lóerős szörnyet
Gábor János  |  2025. 08. 11., 14:05

A Magyarországon is gyárnyitásra készülő kínai vállalat többszörösére emeli a már ismert izomautójának eleve acélos teljesítményét. Az elektromos hiperkocsi nem csak a motorháztető alatt újul meg.

A Kínai Ipari és Informatikai Minisztérium (MIIT) bejelentette, hogy a BYD hamarosan előáll a Yangwang U9 kétszemélyes elektromos szuperautó Track Edition változatával. Az új kiadás teljesítménye már 3019 lóerő (2251 kW) lesz, ami többszöröse a létező alapmodellnek erejének.

A Track Edition típusú autók a jobb aerodinamika és nagyobb leszorítóerő érdekében általában módosított karosszériát, illetve nagyobb fék szerkezetet kapnak.

A jelenlegi Yangwang U9 négy motorral 1300 lóerővel (970 kW) rendelkezik, de a BYD az új változatban mind a négy kerékhez egy-egy 555 kW-os motort szerel – állítja az MIIT-hez benyújtott adatokra hivatkozva az Interesting Engineering.

Az új U9 nagyobb teljesítményt nyújt, mint bármely jelenlegi sorozatgyártású elektromos hiperkocsi, és jelentősen meghaladja olyan modellekét is, mint a Lotus Evija (1972 LE) vagy a Rimac Nevera (1914 LE).

A Yangwang U9 Track Edition tömege 2480 kilogramm, ami körülbelül 200 kilogrammal több, mint a Rimac Neveráé. A hossza 4,97–4,99 méter, szélessége 2 méter, magassága 1,311–1,351 méter, tengelytávja 2,9 méter. A modell egyébként fényes piros-fekete külsőt, 20 colos kerekeket és 325/35 R20-as abroncsokat, karbon tetőt, nagyméretű fix karbon hátsó szárnyat és több aerodinamikai kiegészítőt is kap.

Mindez jelentősen erősebb, jobb és tartósabb az eddig ismert típusnál

A jelenlegi U9 egy 80 kWh-s lítium-vasfoszfát BYD Blade akkumulátort használ, amely 450 kilométeres CLTC-hatótávot biztosít. 500 kW-os egyenáramú gyorstöltéssel körülbelül 10 perc alatt tölthető fel 30 százalékról 80-ra. A felfüggesztést a BYD DiSus-X rendszere adja, amely korábban azzal az innovációval hívta fel magára a figyelmet, hogy automatikusan, a sofőr bárminemű beavatkozása nélkül képes a kátyúk átugrására vagy három keréken való haladásra. Ezzel nem csak az utazást teszi dinamikusabbá, hanem a saját szerkezeti épségét is őrzi.

Az U9 ma ismert változata 2,36 másodperc alatt gyorsul 0-ról 100 km/h-ra, és legendás esemény volt, amikor 2024 novemberében 7 perc 17,9 másodperc alatt teljesítette a Nürburgring Nordschleifét. A végsebessége nem mellesleg eléri 391,94 km/h-t. Nehéz elképzelni, hogy még ennél is gyorsabb lehet, de a BYD nyilván még nagyobb sebességrekordokra hajt – ezen a ponton valószínűleg már nem a végsebesség, hanem a 0–100-as sprint esetében.

A kínai gyártó valószínűleg a Dodge Challenger SRT Demon 170 1,74 másodperces, vagy a leggyorsabb EV, a Rimac Nevera R 1,81 másodperces csúcsát szeretné befogni az új Yangwang U9-cel.

Az új BYD-modell árát még nem hozták nyilvánosságra, de az alapváltozat körülbelül 233 ezer dolláros (közel 80 millió forintos) árcédulája alapján nyilván ez is csak a szupergazdagok kiváltsága lesz. A MIIT adatai szerint az új változat nem pusztán egy spoilerekkel kiegészített U9, hanem jelentősen továbbfejlesztett elektromos hiperkocsi, ami nyilván kelendő lesz a luxuspiacon. Ezzel együtt nyilván összetett célt szolgál: a BYD amellett, hogy adni akar valami újat a világ elitjének, elsősorban azt szeretné, ha a neve látványos műszaki csúcsteljesítményekkel forrna egybe, ezzel öregbítse a saját hírnevét, és növelje a hétköznapi modelljeibe vetett fogyasztói bizalmat.

Címlapkép: JustAnotherCarDesigner/Wikimedia Commons

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2026. 01. 19., 10:00
A VOSZ idén tavasszal tisztújító választásokra készül: véget ér a 2021-től megkezdett időszak és kezdődik egy új, 2026-ban. Az elmúlt években – Eppel János elnöklevével – a VOSZ nagyot lépett előre, amelyet első sorban a VOSZ vállalkozói közösségének erősödése, a VOSZ hálózat fejlődése bizonyít.
2026. 01. 21., 08:55
Senki ne dőljön be az adathalászoknak, akik a NAV nevében küldenek csaló e-maileket – figyelmeztet az adóhivatal.
2026. 01. 21., 17:15
A Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma – amelynek tagjai a CBRE, a Colliers, a Cushman & Wakefield, az Eston International, az iO Partners és a Robertson Hungary – közzétette 2025 negyedik negyedévére vonatkozó irodapiaci összefoglalóját.
2026. 01. 20., 11:40
Az elmúlt öt év legalacsonyabb szintjére esett vissza a vezérigazgatók bevételnövekedéssel kapcsolatos várakozása, miközben a legtöbb vállalat azzal küzd, hogy a mesterséges intelligenciába tett befektetéseit kézzelfogható megtérüléssé alakítsa. A vállalatvezetők 42 százaléka attól tart, hogy lemarad a technológiai alkalmazkodás tempójában, miközben a vám- és kiberkockázatok is felerősödtek.
2026-01-21 19:05:00
Dr. Jagusztin Tamás, a Pest Vármegyei Főügyészség megbízott közjogi főügyészhelyettese ad tippeket arra, hogy miként lehet a háztartásban keletkezett hulladékot jogszerűen és megfelelően kezelni.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Miközben az oktatási intézmények azon fáradoznak, hogy olyan készségeket adjanak a gyerekeknek, amelyekkel az átalakuló munkaerőpiacon évek múlva is el kellene boldogulniuk, a pályaorientáció kérdését általában letudják évi egy-egy tematikus nappal. Ebben a helyzetben mind nagyobb szükség van a fiatalok személyes útbaigazítására. Ahhoz pedig, hogy egyénileg rátaláljanak a nekik megfelelő karrierútra, sokszor irányba kell állítani őket – de csakis rávezetéssel, és nem úgy, hogy alávetjük őket egy külső akaratnak, például a szülő kívánságának – vallja Marton Katalin iránytű mentor, a Karrierkaland.hu alapítója. A HVG Állásbörze színpadán is megfordult tanácsadó jó okkal korlátozta tevékenységét a 14–24 év közötti korosztályra – ebben az epizódban pedig be is mutatja a fiatalokhoz vezető kommunikációs út kihívásait.
Elképesztően lendületes éven van túl a magyar ingatlanpiac. 2025-ben több felvonásban is jelentős hatások érték – főleg az állami beavatkozások következtében –, és ezeknek a folyamatoknak ugyanúgy megvannak a nyertesei, mint a vesztesei. Szegő Péter, a DH vezető elemzője elmondta, milyen előnyökre, kockázatokra és dinamikára számít 2026-ban, amikor a várakozások szerint a drágulás sem lesz olyan mértékű, mint a tavalyi, jelentős túlárazásokat eredményező csúcsidőszakokban. A szakértő kitér arra is, hogy hosszabb távon milyen változásokat jelenthetnek az új lakásépítések és szerinte mely társadalmi csoportok lesznek a piac motorjai.
A roma fiatalok továbbtanulási és munkavállalási esélyei továbbra is jelentősen elmaradnak az átlagtól – hívja fel a figyelmet a 15 éves HBLF-Romaster Alapítvány. A szegregátumokban élők gyakran alapvető tanulási feltételek nélkül nőnek fel, az iskolarendszer pedig sok esetben nem tudja kezelni a hátrányokat. Az EU és a KSH adatai szerint magas a szegregáció, a korai iskolaelhagyás és az alacsony végzettség aránya a roma fiatalok között, ami rontja a foglalkoztatottságot. Makádi Zsófia, az alapítvány ügyvezető igazgatója segít megérteni az okokat és elmondja, mekkora segítség lehet a jól célzott közösségi, ösztöndíj- és mentorprogram a helyzet hosszútávú rendezésében.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS