A gazdálkodók 81 százaléka számolt be arról, hogy a tartósan alacsony terményárak miatt kieső bevételek miatt az elmúlt egy év során volt olyan tervezett gépvásárlása, amit végül el kellett halasztania. Ebben a helyzetben tovább nőtt a gépi bérmunka jelentősége – derül ki az Agroinform.hu legutóbbi felméréséből.
Az Agroinform.hu felmérésében részt vevő több száz hazai gazdálkodó 33 százaléka nyilatkozott úgy, hogy mind szolgáltatói, mint igénybe vevői oldalon érintett a gépi bérmunka tekintetében. A bérszolgáltatók kis része (6 százalék) számára jelenti ez a tevékenysége a fő profilját, a túlnyomó többség csak a kapacitásainak jobb kihasználása érdekében, kiegészítő foglalkozásként kínál bérmunkát. Ennek megfelelően 65 százalékuk megbízásonként legfeljebb 100 hektáron szolgáltat, 500 hektár feletti területet pedig mindössze 6 százalékuk vállal el.
A bérszolgáltatást igénybe vevők 80 százaléka a művelethez szükséges géppark hiánya miatt dönt a bérmunka szolgáltatás igénybevétele mellett, 6 százalék a munkaerőhiány miatt, a fennmaradó 14 százalék pedig a munkaerő különféle okokból bekövetkező időszakos vagy állandó hiánya miatt él ezzel a lehetőséggel. A többség – 73 százalék – rendszeresen, legalább évente egyszer vesz igénybe külső gépi segítséget. A kezelő nélküli gépbérlet nem jellemző, a válaszadók mindössze 11 százaléka választotta ezt a megoldást.
A bérmunka-szolgáltatásokra leggyakrabban a különféle talajmunkák, vetés, betakarítás, permetezés, illetve tápanyag-kijuttatás esetében kerül sor. Valamilyen precíziós bérmunka-szolgáltatást (például direktvetőgép használata, differenciált kijuttatás, hozamméréses betakarítás) a megkérdezettek 31 százaléka igényelt már külső szolgáltatótól. A bérmunka ügyfélköre szinte mindig ismerősi körből kerül ki, ennek megfelelően a bérszolgáltatók 80 százaléka 25 kilométeren belüli távolságról érkezik az adott művelési területre.
„A bérmunka kiterjedt igénybevétele az agráriumban korántsem csupán kényszerhelyzetek megoldását célozza, hanem fontos eleme a rugalmas, hatékony termelés kialakításának – mutatott rá Bolyki Bence, az Agroinform.hu ügyvezetője. – A bérmunkát vállalók számos feladatot jobb minőségben, megfelelő eszközpark és tapasztalat birtokában képesek elvégezni, miközben a gazdálkodó a fő tevékenységére koncentrálhat. A gépi szolgáltatások díja ugyan jelentősen megemelkedett a magas üzemanyag- és inputárak miatt, ám a legtöbb területen széles a kínálat, ami felső korlátot szab a szolgáltatási áraknak. Ez pedig akár a bérmunka további elterjedését is elősegítheti a hazai gazdaságok körében.”
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.