Megjelent az újabb, közel 57 milliárd forint keretösszegű vidékfejlesztési pályázati felhívás, amely a vidéki térségekben működő 105 Helyi Akciócsoport (HACS) számára biztosít vissza nem térítendő támogatást.
A HACS-ok felhívásain keresztül helyi vállalkozók, önkormányzatok és civil szervezetek fejlesztési elképzelései valósulhatnak meg a következő években – jelentette be Papp Zsolt György, az Agrárminisztérium Közös Agrárpolitika végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára.
A támogatási kérelem 2024. április 23-a és május 6-a között nyújtható be a vidéki térségek és közösségek fejlesztésében jelentős szerepet vállaló HACS-ok Helyi Fejlesztési Stratégiáinak (HFS) végrehajtására és működésére.
A KAP-RD57-24 - LEADER Helyi Akciócsoportok támogatása elnevezésű pályázati kiírás 2024. március 25-én jelent meg. A felhívás célja a vidéki térségek és közösségek területileg kiegyensúlyozott fejlesztésében jelentős szerepet vállaló, az Irányító Hatóság által elismert HACS-ok számára támogatás biztosítása a végleges HFS-eik végrehajtásához, irányításához és értékeléséhez. A konstrukció a Vidékfejlesztési Programban megismert támogatási gyakorlat folytatása. A LEADER programba bevont területekhez újonnan csatlakozhattak Pest vármegye vidéki térségnek minősülő, 10 ezer fő lakosságszám alatti települései is.
A pályázat meghirdetésekor, a HACS-ok rendelkezésére álló közel 57 milliárd forintból hozzávetőlegesen 44 milliárd forint kerül meghirdetésre helyi felhívások formájában, 13 milliárd forint pedig a HACS-ok működését szolgálja. Minden HACS a tervezési területén felmerült igények és tapasztalatok alapján készítette elő a jelen agrár-vidékfejlesztési időszakra szóló HFS-ét, amely alapján kerülnek meghirdetésre a helyi felhívások. Ezeken keresztül valósíthatók meg a helyi vállalkozók, önkormányzatok, civil szervezetek azon fejlesztési elképzelései, amelyek szerényebb léptékük, vagy típusuk alapján egyéb operatív programok keretein belül nem juthatnak támogatáshoz. (AM Sajtóiroda)
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.