Minden, amit a NYESZ hasznosságáról tudni érdemes

2020. 08. 14., 22:00

A Nyugdíj Előtakarékossági Számla, vagy rövidítve NYESZ kiváló lehetőséget kínál a nyugdíjcélú előtakarékosságra. A cikkben megmutatjuk a mellette szóló előnyöket, emellett pedig a fontosabb kondícióiról is szót ejtünk.

Mi a Nyugdíj Előtakarékossági Számla (NYESZ) egyik legfontosabb előnye?

A NYESZ választása mellett szóló egyik legfontosabb érv, hogy az általunk befizetett személyi jövedelemadó után állami támogatásban részesedhetünk. Vagyis a tárgyévi befizetéseink után a személyi jövedelemadónk 20 százalékát vissza tudjuk igényelni előtakarékossági támogatás címén.

Ennek a felső értékhatára egyébként 100.000 forint, amennyiben 2020 előtt értük el a nyugdíjkorhatárt, akkor pedig 130.000 Ft. Ez tehát mindenképpen kedvező lehetőséget kínál a nyugdíjcélú öngondoskodásra.

A NYESZ választása mellett szóló egyéb indokok

Szintén előnyös feltételnek számít, hogy a NYESZ-R számlán elért hozamunk mentes lesz az adóktól és járulékoktól. Mindössze az osztalékhozam jelent kivételt ez alól. Feltétele ennek a kedvezménynek, hogy a NYESZ-R számlájáról a kifizetés legkorábban a számlanyitást követő tizedik adóévben történjen.

A Nyugdíj Előtakarékossági Számla keretei között egyébként szabad kezet kapunk, vagyis lehetőségünk van önállóan döntést hozni a befektetéseinkről. Ennek megfelelően saját meglátásunk szerint dönthetünk a NYESZ-R számlán elhelyezett megtakarításunk felhasználásának módjáról.

Lehetőségünk van többek között alacsonyabb kockázatú instrumentumokat választani. Így nem lesz szükség komolyabb mértékű aktív menedzselésre a részünkről. Ugyanakkor a magasabb kockázatot jelentő vállalati részvények kereskedésével is foglalkozhatunk, ha az egyéni preferenciáink sokkal inkább ezt teszik indokolttá.

A NYESZ kitűnő opciót kínál a nyugdíjas évekre szóló öngondoskodásra

Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a nyugdíjas éveink anyagi biztonságáról történő gondoskodást nem lehet elég korán megkezdeni. Ezzel kapcsolatban fontos kérdést jelent, hogy a NYESZ-R számlánkon lévő befektetéshez milyen feltételek mellett férhetünk hozzá.

Nem árt tudni ezzel kapcsolatban, hogy a lekötési idő előtt történő kifizetésnél a számlán megtalálható megtakarítás nem minősül adómentes nyugdíjszolgáltatásnak. Amennyiben a számlanyitást követő tizedik adóéven belül hozzá akarunk férni a megtakarításokhoz, akkor egyéb jövedelemnek minősül a számlán elért hozam, ezáltal SZJA, valamint EHO fizetési kötelezettséggel jár együtt.

Hogyha a számlánkon korábban előtakarékossági támogatás lett jóváírva, akkor azt 20 százalékkal növelten lesz szükséges visszafizetnünk az adóhatóságnak. Mindezek mellett a NYESZ-R számla megszüntetését vonja maga után az, ha a megtakarításunkhoz korábban hozzá szeretnénk férni.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS