Az Amerikai Egyesült Államok borászatát jelentősen meghatározza Kalifornia és az állam szőlő- és bortermelése. Ez a régió a vörösborok alapjául szolgáló szőlőfajták termesztésében jeleskedik, mintegy negyven különböző fajta található meg itt.
Hogyan kezdődött?
Kalifornia éghajlata rendkívül kedvező a szőlőtermesztés számára. Ezt hamar felismerték azok az Európából érkező telepesek is, akik letették az alapjait annak a borászatnak, ami a mai prémiumminőségű vörösborokat eredményezi. A Borsuttogónál megtalálhatod a kaliforniai borokat, amelyek a legkülönlegesebbek közé valók, és megfizethető áron elérhetők.
De térjünk vissza az amerikai kontinens meghódítása utáni időszakra. Az 1500-as években már termeltek itt bort, de ekkor még csak elvétve. Egészen a 17. századig kellett arra várni, hogy Új-Mexikó területén széles körben elterjedjen a borászat. A telepesek az itt őshonos muscadine fajtával kezdték meg a bortermelést, majd ezt váltotta fel a jezsuiták által betelepített vinis vitifera. Ez a szőlő adta a misebor alapját.
Ez a fajta volt a meghatározó közel két évszázadon át, amikor is a ferences rendi szerzetesek munkássága nyomán fellendült a szőlészet és a bortermelés. Ők új fajtákat is meghonosítottak, és ez indította el Kaliforniát a széles körű fajtahasználaton alapuló borászat irányába.
Ma a leggyakrabban megtalálható fajták a zinfandel, a pinot noir, a merlot, a cabernet sauvignon és a syrah.
Kalifornia éghajlata
Természetesen ahhoz, hogy a szőlőtermesztés olyan nagy utat járhasson be, szükség volt a terület megfelelő adottságaira. Kalifornia éghajlata mediterrán jelleget mutat, akárcsak a Földközi-tenger térségében, itt is jellemző a forró és aszályos nyár, amelyet hűvös, csapadékosabb tél követ. Az évi csapadékeloszlás nagy szórást mutat ugyan, de az aszály szinte minden esztendőben komoly problémákat szokott okozni.
Vannak olyan területek is, mint például Paso Robles, amelynek klímája Franciaországot idézi. Ezek a tájak különösen kedvezőek a szőlőtermesztés, így a borászat számára is. Itt az éghajlat nagymértékben hasonlít Bordeaux éghajlatára, ezért aztán nem is csoda, ha az 1976-os vak kóstoláson a kaliforniai vörösborok sorra verték francia versenytársaikat.
Kalifornia vörösborai
A legjelentősebb mennyiséget a zinfandel adja az itt termelt borok közül. Érdekesség, hogy ez a szőlőfajta nagyon közeli rokonságot mutat az olaszországi primitivókkal. A zinfandelt a merlot és a cabernet sauvignon követi mennyiségben.
Térjünk vissza egy kicsit Paso Roblesbe, ugyanis itt élnek és dolgoznak a Daou-fivérek, egy libanoni származású testvérpár, akik közel nyolc évig keresték a tökéletes helyet megálmodott borászatuk számára. Mára boraik a kifinomult, elegáns, mégis testes és erős borokat képviselik. Minőségben könnyedén felveszik a versenyt az öreg kontinens legkiválóbb nedűivel is.
Mindenki számára, aki borkedvelőnek vallja magát, meg kell ismerkednie Kalifornia csodálatos vörösboraival.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.