
A teszt értékes adatokat nyert a SpaceX számára a következő generációs űrjárművek fejlesztéséhez. A nehéz űrrakéta és a ráillesztett űrhajó nagy lépést tett a távoli égitestek elérése felé, emberekkel a fedélzetén.
A kétfokozatú (hordozórakétából és űrhajóból álló) Starship rakétarendszer tizedik repülési tesztje 2025. augusztus 26-án, közép-idő szerint 18:30-kor indult a texasi Starbase-ről, és nagyon fontos lépést tett a világ első teljesen újrahasználható hordozórakétájának fejlesztésében.
Minden fő célt elértek, és létfontosságú adatokat gyűjtöttek a következő generációs Starship, illetve Super Heavy űrjárművek tervezéséhez.
A SpaceX közleménye szerint a tesztrepülés azzal kezdődött, hogy a Super Heavy űrrakéta begyújtotta mind a 33 darab Raptor hajtóművét, és a Mexikói-öböl fölé emelkedett.
A sikeres elrugaszkodás után végrehajtották a szakaszolást: a rakéta tetejéhez rögzített (személy- és teherszállításra szánt) Starship felső fokozat beindította mind a hat Raptor hajtóművét, levált a Super Heavyről, és folytatta útját az űr felé.
A szakaszszétválást követően a Super Heavy végrehajtotta a visszatérő manővert, amely a tervezett becsapódási zóna felé irányította. A gyorsítórakéta ereszkedni kezdett, majd sikeresen megkezdte a leszálláshoz szükséges fékezést.
A manőver utolsó szakaszában szándékosan kikapcsolták a három középső hajtómű egyikét, és a középső gyűrű tartalék hajtóművét használták.
Ennek következtében a Super Heavy lebegni kezdett a víz felett – így bizonyítva, hogy kisebb elődeihez hasonlóan képes lenne a leszállásra –, majd leállította a hajtóműveit, és a vízbe csapódott.
A Starship eközben teljes emelkedési égetést hajtott végre, elérte a tervezett sebességet, és sikeresen szuborbitális pályára állt. Ezután a mérnökök teljesítették a jármű első űrmisszióját: nyolc Starlink-szimulátort bocsátottak ki, végrehajtva a Starship első sikeres hasznos teher-szállítását.
A kritikus visszatérési fázisban a Starship adatokat gyűjtött a hőpajzs és a szerkezet teljesítményéről, miközben szándékosan a határértékekig terhelték, hogy teszteljék a jármű képességeit.
A négy vezérlőlapát segítségével a jármű megérkezett az Indiai-óceán kijelölt zónájához, végrehajtotta a leszálláshoz szükséges fordulatot, majd egy fékező égéssel és egy puha vízreszállással zárta a tesztet.
„A repülési tesztprogram során a siker fokmérője továbbra is az, hogy mennyi új ismeretet tudunk megszerezni. A Starship tizedik repülési tesztje értékes adatokat hozott, miközben a jármű teljesítőképességét a végletekig feszegettük” – áll a közleményben.
A SpaceX összetett célokat kerget a Starship rendszer fejlesztésével: egyrészt élő szerződésük van a NASA-val emberes holdmissziók végrehajtására, másrészt ott van Elon Musk régóta dédelgetett álma a Mars meghódítására, szintén emberi küldetésekkel.
A vállalatot ugyancsak motiválja a Föld-Föld űrutazások jövőbeli beindítása, amelyekkel egy napon 30-60 perc alatt megtehető lenne például a New York-Tokió távolság.
Címlapkép: SpaceX X-oldala
Nukleáris hatósági találkozót tartottak Csehországban, amelynek fókuszban az új atomerőművi blokkok, a kis moduláris reaktorok, valamint a hosszú távú üzemeltetés volt.