Jön a vezeték nélkül tölthető implantátum – A pacemaker sem szorul cserére

Jön a vezeték nélkül tölthető implantátum – A pacemaker sem szorul cserére
2023. 11. 20., 12:10

Kínai kutatók építettek olyan vezeték nélküli töltőt, amit biztonságosan be lehet ültetni az emberi testbe. Biológiailag lebomló, de nem ez a legnagyobb előnye, hanem az, hogy nincs szükség újabb műtétre az implantátum, például egy pacemaker cseréjéhez.

A jövőben nem kell megismételni veszélyes műtéti beavatkozásokat csupán azért, hogy akkumulátort cseréljenek egy implantátum, például egy pacemaker belsejében. A találmányt a kínai Lanzhou Egyetem tudósai jegyzik – osztotta meg a South China Morning Post.

Az orvostechnológia fejlődése jó ideje lehetővé teszi, hogy bioelektronikus eszközöket, például pacemakereket ültessünk az emberi testbe. Ezeknek a rendszereknek az energiaforrásai azonban vagy a testen kívül helyezkednek el, vagy kisebb akkumulátorokat használnak hozzájuk, viszont ezek idővel lemerülnek és cserére szorulnak, ami újabb traumával és hosszú lábadozási idővel jár a betegnek, illetve ismételt kiadást az egészségügyi rendszereknek.

Míg a pacemaker esetében vannak már ígéretes módszerek, például arra, hogy maga a szívverés töltse fel őket energiával, akadnak implantátumok, amelyeknél ez a megoldás nem alkalmazható, mert például megfigyelési célokra vagy gyógyszeradagolásra fejlesztették őket. Ezekben talán még hasznosabb kiegészítő lenne egy vezeték nélküli energiaforrás. Biológiailag lebomló energiaellátó egységek szintén készültek már, de ezek kapacitása visszafogottra sikerült, így pont a leglényegesebb szempont, a cserementesség nem tudott teljesülni. Alternatív megoldásként bőrön keresztül történő vezetékes töltést is alkották már, ami viszont növeli a helyi gyulladás kockázatát, így ez megint csak nem ideális egy implantátum üzemeltetésére.

A Lanzhou Egyetem kutatói a fenti problémákra reagálva alkottak egyszerűbb kialakítást, ami egyrészt kiváló energiatárolásra, másrészt elég puha ahhoz, hogy alkalmazkodjon a test, a szövetek és a szervek különböző formáihoz. Az eszköz magnéziumtekercsből, töltőből és olyan cink-ion hibrid szuperkondenzátorokból áll, amelyek energiatároló modulként működnek. Egy másik magnéziumtekercs a bőrre kerül, közvetlenül az implantátum fölé - és ezen keresztül vezeték nélkül tölthető. Az energiaellátó rendszer, valamint a biokompatibilis implantátum polimer- és viaszrétegekbe helyezhető, ami rugalmasságot és védelmet biztosít a rövid távú lebomlás ellen. A kapszula rétegeinek vastagságának variálásával kiválóan szabályozható tehát az eszköz testen belüli élettartama. A kutatók arról is gondoskodtak, hogy a cink és a magnézium mennyisége a napi ajánlott bevitel értékénél alacsonyabb legyen, vagyis a szerkezet lebomlása nem jár semmiféle túladagolással vagy mellékhatással.

A rendszer működőképességét élesztőgombával fertőzött, lázas patkányokon demonstrálták. A kísérleti állatokba ültetett eszköz sikerrel adagolta a gyulladáscsökkentő gyógyszert, így az implantátummal rendelkező egyedek jelentősen alacsonyabb testhőmérsékletet produkáltak, mint azok, amelyekbe nem ültették be a készüléket.

A csapatnak van még bőven feladata a találmánnyal, mielőtt szóba kerülhetnek az emberkísérletek. Ezek közül az egyik legfontosabb az, hogy kitalálják: milyen módon lehet biztonságosan lekapcsolni, mert jelenleg egészen addig működik, amíg nem hagyják lemerülni. A tudósok szerint mindenesetre már az eszköz prototípusa megnyitja az utat a jövő implantátumainak vezeték nélküli töltése előtt.

Gábor János

Főoldali kép: UCSF Health

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.