Szlovákia új atomenergia-egyezményt írt alá az USA-val: Paks II-höz mérhető bővítés jön

Szlovákia új atomenergia-egyezményt írt alá az USA-val: Paks II-höz mérhető bővítés jön
Gábor János  |  2026. 01. 20., 13:05

Északi szomszédunk és az Egyesült Államok polgári nukleáris együttműködésről kötött megállapodást. A projekt amerikai technológiára és hosszú távú partnerségre épül.

Az Egyesült Államok energiaügyi minisztere, Chris Wright és Szlovákia miniszterelnöke, Robert Fico kormányközi megállapodást írt alá a szlovák polgári atomenergia-program fejlesztéséről. A dokumentum célja az együttműködés bővítése, valamint egy új, állami tulajdonú, amerikai tervezésű, 1200 megawattos atomerőművi blokk megvalósítása a Jaslovské Bohunice Atomerőmű területén. Ez éppen akkora teljesítmény, amelyre a Paks II egyik tervezett blokkja lehet majd képes.

A megállapodás az Egyesült Államok és Szlovákia stratégiai partnerségét erősíti, miközben hozzájárul az európai energiabiztonság növeléséhez – állapítja meg az amerikai energiaügyi minisztérium.

A felek a polgári nukleáris együttműködés egyik kiemelt elemének tekintik a projektet, amely hosszú távú jelenlétet biztosít az Egyesült Államok számára Szlovákia atomenergia-programjában.

Szlovákia ezrével foglalkoztat majd amerikai szakembereket

A dokumentum Donald Trump elnök azon vállalására épít, amely az amerikai energetikai vezető szerep erősítését célozza. A tervezett beruházás mérete alapján a több ezer amerikai munkahely jön létre Szlovákiában, főleg a mérnöki szolgáltatások, a fejlett gyártás, az építőipar, a nukleáris üzemanyag-szolgáltatások és a projektmenedzsment területén.

A kezdeményezés az amerikai ellátási láncok megerősítését és az amerikai gyártású nukleáris technológiák globális piacra jutását is támogatja az energiatárca szerint.

A megállapodás Szlovákia energiapolitikai céljaihoz is kapcsolódik. Az együttműködés segíti az országot az energiaforrásainak diverzifikálásában, a hosszú távú energiabiztonságának erősítésében, valamint a korszerű amerikai nukleáris technológia beillesztésében Közép-Európa energetikai infrastruktúrájába.

Wright a múlt pénteken kötött megállapodás aláírásakor hangsúlyozta, hogy „az Egyesült Államok megbízható szövetségesként működhet együtt Szlovákiával”, miközben az energetikai ágazat egészében kiterjeszti az együttműködést. Hozzátette, hogy a polgári nukleáris megállapodás közös elkötelezettséget tükröz Európa energiabiztonságának és szuverenitásának következő évtizedekre szóló megerősítése iránt.

A miniszter szerint az amerikai nukleáris technológia alkalmazása több ezer jól fizetett amerikai munkahely létrejöttéhez járul hozzá, miközben bővíti az amerikai nukleáris vállalatok globális piacait és támogatja a hazai gazdasági növekedést. A projekt egyben alapot teremt a jövőbeni polgári nukleáris beruházások számára a térségben.

Fico a kétoldalú kapcsolatok fontos állomásának nevezte a megállapodást, amely egyben „jelzésértékű: Szlovákiát és az Egyesült Államokat közös stratégiai gondolkodás köti össze az energia jövőjéről – annak biztonságáról, fenntarthatóságáról és technológiai érettségéről”.

Az ország legnagyobb beruházása lesz

A tervezett nukleáris blokk több milliárd dollár értékű energetikai infrastruktúra-beruházást jelent, és Szlovákia történetének egyik legnagyobb ilyen projektjének nevezik.

A fejlesztés az ország azon törekvéseit támogatja, amelyek az orosz tervezésű reaktoroktól való fokozatos elmozdulást célozzák egy sokszínűbb és ellenállóbb nukleáris kapacitás irányába.

A projekt a nemzeti energiabiztonságot megbízható nyugati partnerekkel való együttműködés révén kívánja erősíteni. A kormányközi megállapodás kiterjed a reaktortechnológiára, az ellátási láncokra, a legjobb biztonsági és védelmi gyakorlatokra, a munkaerő-fejlesztésre, valamint a hosszú távú projekttervezésre.

A felek olyan keretet hoztak létre a megállapodással, amely a jelenlegi beruházás mellett a jövőbeni nukleáris projektek előkészítését és megvalósítását is támogatja Szlovákiában, illetve a régió más országaiban – az eredeti megállapodásban rögzített célok és együttműködési területek mentén.

A címlapkép illusztráció. Forrás: Nicolas HIPPERT / Unsplash

MVM
Rovattámogató ...
Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Látványos fordulat zajlik a hazai lakáspiacon: egy év alatt csaknem 30 százalékkal emelkedett a panellakások átlagos négyzetméterára Nyugat-Magyarországon, amely előzi a tavaly még jobban teljesítő keleti régiót, és a legdinamikusabban dráguló panelpiaccá vált az országban. A háttérben a szűk kínálat, az erős kereslet és a jó állapotú lakások korlátozott elérhetősége áll. Az árrobbanás előzményeiről, következményeiről, várható hatásairól és további alakulásáról, valamint a vevői alku változásáról és a piaci kilátásokról Szegő Péter, a Duna House vezető elemzője beszélt a BizniszPlusznak, és azt is elárulta, mennyivel kisebb mértékben drágultak a téglalakások, illetve – némi meglepetésre – mely régióban indultak tömeges eladások a választások után.
Vannak webshopok és kisvállalkozások, amelyek kínálata hónapról hónapra változik, így esélyük és forrásuk sincs rá, hogy minden egyes termékfotó modellekkel, stúdióban készüljön. Az AI szélesre tárhatja a lehetőségeiket, ám tapasztalt szem validálása nélkül visszafelé sülhet el a részben vagy egészben generált tartalom. Tarnai Szilvia termékfotó-készítő, a MagicPortraitStudio alapítója azt vallja, hogy a kereskedő hitelességének megóvása érdekében csak gondos kutatással, megfelelő parancsokkal, az ügyféligények monitorozásával és alapos utómunkával születhet sikeres termékfotó, amire szívesebben le is csapnak a vásárlók.
A gazdasági bizonytalanság, a csökkenő vásárlóerő és az AI-jal gyorsított marketingkörnyezet új helyzet elé állította a hazai kkv-kat, miközben a digitális zaj erősödése, a tartalomtúlterheltség és a mesterséges intelligenciával generált tartalmak terjedése bizalmi válságot is okozott. Matykó Noémi marketingstratégiai szakértő szerint csak azok a cégek maradnak versenyben, amelyek tudatos növekedési stratégiát építenek, és észben tartják, hogy bár az AI hasznos eszköz, nem helyettesíti a stratégiai gondolkodást. A siker kulcsa szerinte a rendszerszintű működés, az összehangolt jelenlét és a folyamatos optimalizáció.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS