
Katonai és katasztrófavédelmi célra fejlesztik, de sok más felhasználási lehetőség rejlik benne. Az energiabiztonság növelését szolgáló rendszer a BWXT, a Northrop Grumman és a Rolls-Royce közös munkája.
A BWX Technologies közölte, hogy a virginiai Lynchburgben lévő innovációs központjában megkezdte a Pele mikroreaktor magjának gyártását. A Pele egy 1,5 megawattos demonstrációs mikroreaktor, amelyet az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma számára fejlesztenek.
A gyártó azt állítja, hogy a technológia már 2028-ban készen fog állni a villamosenergia-termelésre.
A Pele egy gázhűtéses, könnyen szállítható kialakítással rendelkező reaktor, amely a rendszereivel együtt belefér négy darab szabvány méretű szállítókonténerbe, így alkalmas lehet előretolt katonai bázisokon és más létesítményekben való telepítésre, miközben kiváló hasznát veszik katasztrófaelhárító és helyreállítási műveletek, valamint távoli helyszíneken történő energiatermelés során is.
A rendszer akár három évig megbízhatóan szolgáltatja a villamosenergiát, mielőtt újra kellene tölteni.
Kate Kelly, a BWXT Advanced Technologies elnöke hangsúlyozta, hogy a vállalata számára óriási jelentősége van annak, hogy hamarosan képessé válnak a Pele mikroreaktor szállítására és telepítésére. Úgy fogalmazott, „ez óriási teljesítmény, egyúttal fontos előrelépés a nukleáris energia megbízható, ellenálló forrásként történő, többcélú alkalmazásában”.
A mikroreaktor TRISO üzemanyaggal működik majd, amely egy különleges kialakítású, nagy dúsítású, közben alacsony urántartalmú fűtőanyag. Kiemelkedő tulajdonsága, hogy képes elviselni a rendkívül magas hőmérsékletet, viszont minimális környezeti kockázatot jelent. A TRISO már nem csak a tervezőasztalon létezik, hiszen a BWXT gyártásba küldte és hamarosan további laboratóriumi vizsgálatoknak veti alá. De nem csak ők vesznek részt a reaktor elemeinek gyártásában, hiszen a vezérlőmodult a Northrop Grumman szállítja, míg az áramátalakító modult a Rolls-Royce teszi bele a projektbe.
Utóbbi, kulcsfontosságú rendszert az indianapolisi LibertyWorks létesítményben fejlesztik, azzal a céllal, hogy a kész mikroreaktor megbízható és küldetésbiztos módon szolgáltasson áramot, akár távoli vagy veszélyeztetett környezetben.
„Évtizedes tapasztalatunk van kompakt, hatékony és kritikus fontosságú energiaellátó rendszerek fejlesztésében. A LibertyWorks pedig különösen alkalmas helyszín arra, hogy megfeleljen a projekt magas technikai és működési elvárásainak – mondta John Shade, annak a Rolls-Royce-nak az üzletfejlesztési és jövőprogramokért felelős ügyvezető alelnöke, amellyel a magyar állam is stratégiai megállapodást kötött kis moduláris reaktor fejlesztésére, majd 2035-ig történő telepítésére.
A Pele projekt 2016-ban indult, miután az amerikai védelmi minisztérium egy tanulmány keretében megállapította: a jövőben nőni fog az igény a katonai energiaforrások bővítésére. A Stratégiai Képességek Hivatala 2022-ben adta át a prototípus megépítésére vonatkozó szerződést a BWXT-nek, majd Donald Trump májusban aláírt elnöki rendelete („Fejlett nukleáris reaktortechnológiák telepítése a nemzetbiztonság érdekében”) végképp célegyenesbe fordította a tervet.
Az intézkedés olyan programot ír elő, amely fejlett nukleáris technológiát alkalmaz katonai létesítmények és a hadműveleti célú energiaellátás biztosítására.
Az utasítás értelmében a védelmi minisztériumnak 2028. szeptember 30-ig kell beindítania egy olyan nukleáris reaktort, amelyet az Egyesült Államok hadserege szabályoz, és amely egy belföldi katonai bázison vagy létesítményben működik. Erre jelenleg a Pele reaktornak van a legnagyobb esélye – áll a közleményben.
Címlapkép: BWX Technologies
Nukleáris hatósági találkozót tartottak Csehországban, amelynek fókuszban az új atomerőművi blokkok, a kis moduláris reaktorok, valamint a hosszú távú üzemeltetés volt.