Ügyvéd, bojtár, ügyész, bíró, jogász… De ki kicsoda?

2021. 07. 02., 10:00

Bár sokszor halljuk, hogy ügyvéd, bojtár, ügyész, bíró, jogász, közjegyző, de tulajdonképpen mi a különbség? Ki kicsoda, és mivel foglalkozik? Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd ebben segít most eligazodni.

Minden ügyvéd jogász, de nem minden jogász ügyvéd?

A kérdést ugyanígy hangozna a bíró, ügyész, vagy akár közjegyző esetén is. Ugyanis, mindegyikük jogász, mégis másként hívjuk őket, és más a feladatuk – kezdi az Érthető Jog friss bejegyzését dr. Kocsis Ildikó ügyvéd.

A jogász egy általános elnevezés azokra, akik elvégezték a jogi egyetemet. A későbbi szakosodás majd csak az egyetemet követően kezdődik. Vagyis minden ügyvéd, ügyész, bíró, közjegyző, ügyvédbojtár jogász.

A jogi egyetem elvégzése után következik egy 3 éves szakmai gyakorlat, amikor már jogi munkakörben, jogi feladatokat kell ellátnia annak, aki jogi pályára kíván lépni. A kötelező 3 éves szakmai tapasztalatszerzést egy több részből álló és több hónapon át tartó, igen átfogó jogi szakvizsga követi. Ennek sikeres teljesítése után válhat valaki ügyvéddé, ügyésszé, bíróvá vagy közjegyzővé.

Ki is az ügyvéd?

Ügyvéd az, aki az ügyvédi esküt követően jogosult másokat jogi ügyekben képviselni. Büntető ügyekben az ügyvéd képviseli a védelmet. De nem csak mások képviselete a feladata, jogosult még jogi tanácsot adni, szerződéseket készíteni és azt ügyvédi ellenjegyzéssel ellátni. Csak az lehet ügyvéd, aki valamelyik ügyvédi kamarában tag. Az ügyvéd igen széles körben láthat el jogi tevékenységet és képviselhet másokat.

Azok a jogászok, akik még a szakvizsga előtt állnak és a gyakorlati éveiket töltik, ügyvéd mellett dolgozhatnak ügyvédjelöltként, vagy ahogyan a köznyelvben él, (ügyvéd)bojtárként.

Ki az ügyész?

Az ügyész is jogi szakvizsgával rendelkezik, azonban ő nem másokat képvisel, mint az ügyvéd. A büntető ügyekben a vádat az ügyész képviseli. Emellett egyéb ügyekben is szerepe van, mint például alapítványok, egyesületek jogi eljárásainál, azonban legismertebb feladatai a vádemelés és vádképviselet a büntető eljárásokban.

A bíró

A vitás ügyek eldöntése a bíró feladata, aki szintén jogi szakvizsgával és törvényben előírt gyakorlattal rendelkezik. A bíró vezeti a peres eljárásokat. De nem minden eljárás peres, amiben a bírók részt vesznek. Például a cégeljárások is bírók keze alatt zajlanak.

A közjegyző is jogász

A közjegyzők szintén jogi szakvizsgával rendelkeznek és a közjegyzői kamara tagjai. A közjegyzők olyan hivatalos eljárásokat vezetnek, mint az örökség rendezésével kapcsolatos hagyatéki eljárás, vagy az adósságok behajtásában szerepet játszó fizetési meghagyásos eljárás. A közjegyzők előtti eljárások úgynevezett nem peres eljárások.

dr. Kocsis Ildikó
ügyvéd
Érthető Jog

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 05., 11:05
A hatóságok minden eddiginél szigorúbb, megerősített audit és ellenőrzési tevékenységet folytatnak mind a hazai, mind az uniós források átlátható, hatékony és szabályos felhasználásának érdekében, a csalás elleni küzdelem hangsúlyozott céljával és zéró tolerancia meghirdetésével a visszaélésekkel szemben.
2024. 11. 06., 15:06
A konstrukciók támogatják a víztakarékos öntözési technológiák bevezetését, az öntözőrendszerek vízfelhasználásának optimalizálását, a víztakarékos öntözési infrastruktúra és a kapcsolódó műtárgyak korszerűsítését, bővítését és rekonstrukcióját, valamint új öntözővíz-szolgáltató művek és -rendszerek létrehozását.
2024-11-07 01:07:00
Követi a fővárosi drágulási ütemet a vidéki lakáspiac: éves szinten majdhogynem a budapestivel megegyező mértékben emelkedtek a négyzetméterárak, különbség legfeljebb a lakástípusok között mutatkozik – összegezte az Otthon Centrum harmadik negyedéves adatait Kosztolánczy György vezérigazgató.
2024-11-06 23:06:12
Egyre elterjedtebb az elektronikus fizetés, de még mindig sok hazai kereskedő ódzkodik a bevezetésétől. Az OTP Bank reprezentatív felméréséből kiderült, milyen aggályok merülnek fel a vállalkozások részéről, és milyen elvárásokat támasztanak. Ahogy az is: tudják-e, hogy valójában milyen költségekkel jár az elektronikus fizetés biztosítása, illetve ezzel szemben a készpénzhasználat.
2024-11-06 22:06:21
A Nemzetgazdasági Minisztérium által kitűzött bérszintek eléréshez évi 6–7 százalékos reálbér-emelkedésre van szükség a következő három évben. Az elmúlt húsz évben átlagosan évi 3,3 százalékkal növekedett a bérek vásárlóereje – állapítja meg az Egyensúly Intézet 2024 októberi gazdasági gyorsjelentésében.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS