Transzferár-nyilvántartások: szigorúan ellenőriz és bírságol a NAV

2024. 11. 06., 18:06

A NAV továbbra is nagy hangsúlyt fektet a transzferár-nyilvántartások ellenőrzésére. Az adóellenőrök a formai követelményeket is szigorúan vizsgálják, és hiányosság esetén sok esetben mulasztási bírságot szabnak ki – hívják fel figyelmet a PwC Magyarország szakértői.

Az elmúlt hónapokból származó ellenőrzési tapasztalatok alapján a NAV fokozottan ellenőrzi a transzferár-nyilvántartásokat; azaz a helyi és a fődokumentumokat. Szigorúan ellenőrzik a szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartási kötelezettségről szóló 32/2017. (X. 18.) NGM rendeletben felsorolt formai követelmények teljesülését is. Ha az említett rendeletben szereplő követelmények nem vagy hiányosan szerepelnek a nyilvántartásokban, akkor az adóhatóság mulasztási bírságot szabhat ki. 

A kapcsolódó bírságtételek 2022-ben szigorodtak; mértékük nyilvántartásonként maximálisan ötmillió forint, ismételt jogsértés esetén pedig tízmillió forint lehet. Ráadásul módosult a transzferár-nyilvántartás szerkezeti felépítésének fogalomrendszere is, így a fenti bírság adóévenként többször is kiszabható.

A PwC Magyarország tapasztalatai szerint a NAV kiemelten vizsgálja például 
– az ügyletek összevont elemzésére vonatkozó indoklást illetve annak részletezettségét,
– a kapcsolt ügyletek számviteli információs rendszerhez (beszámolóhoz) történő köthetőségének bemutatását, különös tekintettel a szegmentált eredménykimutatások elérhetőségére (ahol releváns), továbbá
– az összehasonlíthatóságra vonatkozó kiigazítások részletes indokolását (amennyiben az adózó alkalmaz ilyet). 

A fenti információk némelyikét sok esetben az anyavállalattól vagy más csoportvállalattól szükséges beszerezni, így érdemes az adatgyűjtésre megfelelő időt szánni.  

További fontos tapasztalat, hogy a NAV kiemelt figyelmet fordít a társasági adóbevallás részeként beadott adatszolgáltatások ellenőrzésére, illetve összeveti azok tartalmát a nyilvántartásokban szereplő adatokkal. Az adatszolgáltatás a nyilvántartásokban szereplő következtetéseket összegzi az adóhatóság számára, így kiemelten fontos, hogy a nyilvántartások a társasági adóbevallásban beadott adatszolgáltatásokkal és végső soron a pénzügyi beszámolóval összhangban legyenek.  

A fentieket erősíti az őszi adócsomag tervezete, amely pontosítja a jogkövetési vizsgálatra vonatkozó szabályokat, külön felhatalmazva a NAV-ot arra, hogy a jogkövetési vizsgálat során ellenőrizze a transzferár-nyilvántartást és a transzferár-adatszolgáltatást. Az adócsomag tervezet alapján 2025. január 1-jétől a NAV-nak 60 nap áll rendelkezésére ezen dokumentumok ellenőrzésére.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 17., 10:10
A január 15-én lezárult Napenergia Plusz Program december–januári „véghajrájában” közel 750 támogatási kérelem érkezett be, az egy éves benyújtási időszak alatt pedig összesen több mint 23 ezer pályázó igényelt összesen 96,4 milliárd forint állami hozzájárulást modern napelemes rendszerek telepítéséhez – tájékoztatott az Energiaügyi Minisztérium.
2025-01-17 15:44:35
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS