Tisztességtelen kikötések lehetnek az ingatlanközvetítői szerződésben, pert indított az ügyészség

2023. 06. 06., 10:22

A Komárom-Esztergom Vármegyei Főügyészség a fogyasztók jogainak védelme érdekében egy esztergomi székhelyű ingatlanközvetítéssel foglalkozó gazdasági társaság általános szerződési feltételeit vizsgálta meg. Az ügyészség a tisztességtelen feltételek érvénytelenségének megállapítása iránt keresetlevelet nyújtott be a Tatabányai Törvényszékhez.

Az ingatlanközvetítő cég az elmúlt két évben, valamint folyó év során több, mint háromszáz szerződést kötött az ügyészség álláspontja szerint tisztességtelen kikötéseket tartalmazó általános szerződési feltételek alapján – olvasható a Komárom-Esztergom Vármegyei Főügyészség közleményében.

A keresetlevélben az ügyészség annak megállapítását kérte, hogy tisztességtelenek, és így érvénytelenek azok a kikötések, amelyek az eladó számára meghatározzák, hogy a vevővel kötendő, és így csak rájuk tartozó szerződésben milyen birtokbabadási és fizetési feltételeket köteles alkalmazni. Tisztességtelen az általános szerződési feltételek azon kikötése is, amely előírja az ingatlanközvetítésre megbízást adó tulajdonosnak azt, hogy csak az ingatlanközvetítő részvételével tárgyalhat és egyeztethet a vevővel folytat.

Érvénytelenek azok a kikötések, amelyek díjfizetési kötelezettséget keletkeztetnek azon esetekben is, amikor az eladó a szerződéses ajánlatot alapos okkal utasítja vissza, továbbá tisztességtelen az ilyen esetekre kötbérfizetési kötelezettséget előírása is. Az ügyészség szerint az általános szerződési feltételek nemcsak tisztességtelenek, hanem túlzott mértékű kötbér fizetésére is kötelezik az ingatlanközvetítővel szerződő fogyasztókat. 

Ugyanígy érvénytelenek azok a kikötések, amelyek előre, a fogyasztó külön hozzájárulása nélkül lehetővé teszik azt, hogy meghatározott esetekben az az egyébként bizalmi jellegű ingatlanközvetítői szerződésbe az eredeti ingatlanközvetítő helyett másik, a franchise-ba tartozó cég lépjen be.

Az ügyészség szerint jogszabályba ütköznek, egyben tisztességtelenek azok a kikötések, amelyek a szerződésből fakadó jogvita elbírálására a megbízó lakóhelyétől eltérő bíróság kizárólagos illetékességét rögzítik. Ugyancsak tisztességtelenek azok a kikötések, amelyek a fogyasztót átalány költségtérítés fizetésére kötelezik akkor is, ha az ingatlanközvetítő eredményes közvetítés hiányában nem lenne jogosult a sikerdíjra.

A keresetlevélben az ügyészség kérte a bíróságot, hogy kötelezze alperest az általános szerződési feltételek tisztességtelenségének megállapítása esetén közlemény közzétételére, mégpedig valamennyi ügyfélszolgálati irodájában, és egy vármegyei hírportálon is.

Az ügyészség által indítható közérdekű perek jogkövetkezménye az, hogy ha a bíróság osztja az ügyészi keresetben foglaltakat, akkor jogerős ítéletében megállapítja a támadott feltételek érvénytelenségét. Az ilyen, a közérdekű perben hozott ítélet hatálya a törvény erejénél fogva kihat minden, az ítéletben megállapított időponttól kezdve a vállalkozással szerződő természetes személyre, ha a szerződést még nem teljesítették. A törvény szerint az ítélettel érintett szerződéses rendelkezésekre jogosultságot alapítani és annak alapján a fogyasztótól teljesítését követelni nem lehet.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS