Prémium, bónusz, jutalom: melyik mit jelent pontosan?

2024. 08. 06., 16:10

A munkáltatók gyakran biztosítanak a munkavállalók számára az alapbérükön felül olyan juttatást, amelynek célja a dolgozók motiválása vagy munkájuk, teljesítményük elismerése. E juttatási formák a gyakorlatban sokféle elnevezést kaphatnak, mint prémium, bónusz, jutalom. De melyik mit jelent pontosan? Minden az elnevezésen múlik? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

A prémium

Az egyik leggyakrabban alkalmazott teljesítmény ösztönző juttatás a prémium. A prémium a bírósági gyakorlat szerint nem más, mint a teljesítménybér egyik formája.

A prémium tipikusan a munkabéren belüli olyan alapbéren felüli juttatás, amelyre a munkavállaló akkor jogosult, ha a munkáltató által előre meghatározott teljesítménykövetelményt vagy célt teljesíti. Lényeges vonása, hogy a munkáltató előre meghatározza az elérendő célt, a prémiumra való jogosultság feltételeit. A prémium feltételeit általában a munkáltató egyoldalúan határozza meg, azonban nincs kizárva, hogy erről a felek a munkaszerződésben állapodjanak meg.

Ha a munkavállaló az egyoldalúan kitűzött prémium feladat teljesítését már megkezdte, akkor a munkáltató a prémium kitűzést rendszerint már nem vonhatja vissza. Ha pedig a feltételek a munkaszerződésben szerepelnek, akkor ezen módosítani csak a felek közös megegyezésével lehet.  Amennyiben a munkavállaló a feltételeket csak részben teljesíti, akkor főszabály szerint rész-prémiumra nem jogosult. Ez alól kivételt jelent, ha a munkáltató a prémium kitűzésben a részteljesítés esetén járó juttatást irányzott elő.

Az egyoldalúan kitűzött prémiumra minden olyan munkavállaló jogosult, aki a kitűzött célt teljesíti. A munkáltató tehát nem tehet különbséget, hogy közülük kinek fizet.

A bónusz és a jutalom

A bónusz és a jutalom sok esetben azonos juttatási formát jelent. Közöttük kevés különbség van. A jutalom és a bónusz általában csak az elnevezésében különbözik. A különbség abban lehet, hogy a jutalom általában egyénibb jellegű, a munkáltatónál dolgozó munkavállalók szűkebb körét érinti. A bónusz tipikusan a munkáltatónál dolgozó nagyobb számú, vagy valamennyi dolgozónak adott juttatás.

A prémiumhoz képest lényeges különbség, hogy jutalom vagy bónusz esetén a munkáltató nem határozza meg előre azokat a feltételeket, amelyek teljesítése esetén a munkavállaló jogosulttá válik. Így a jutalom, a bónusz összegéről, a jutalmazás okáról és feltételeiről a munkáltató saját mérlegelési jogkörében dönthet, és nem teszi közzé előre a jutalmazás feltételeit.

A jutalmazás oka nem csak a munkavállaló teljesítménye lehet, hanem számos más okból is sor kerülhet rá. Jutalmazás alapja lehet például a dolgozó munkáltató irányába tanúsított hűsége, példás magaviselete, pontossága. Jutalmazásra adhat okot a munkavállaló adott helyzetben való helytállása. Például, ha a munkáltatót jelentős kártól óvta meg. Természetesen jutalmazás alapjául szolgálhat a munkavállaló kiváló egyéni teljesítménye vagy a munkáltató eredményes működése is.

A prémium, bónusz, jutalom esetén az elnevezés számít?

A munkáltató által adott prémium, bónusz, jutalom szabályai és az ezekre való jogosultság nem a juttatás elnevezésétől függ. A lényeg, hogy ténylegesen milyen szabályok szerink kerül sor e juttatásokra.

A Munka Törvénykönyve e juttatásokat külön nevesítetten nem szabályozza. A munkáltatók gyakran összekeverik az elnevezéseket. Ezért minden esetben meg kell nézni, hogy milyen körülmények és felételek között kerül sor a kifizetésre. Például, ha a munkáltató bónusznak nevezett juttatást helyez kilátásba, és előre közli a munkavállalókkal az elérésének feltételeit, akkor valójában teljesítménybérnek minősülő prémiumról van szó. Ebben az esetben a munkavállaló a feltételek teljesítése esetén akkor is követelheti a juttatás kifizetését, ha a munkáltató bónusznak nevezte azt.

Egyenlő bánásmód a prémium, bónusz, jutalom esetén is

A munkáltató a prémium, bónusz, jutalom és más hasonló juttatások esetén nem tehet indokolatlan különbséget a munkavállalók között. Az egyenlő bánásmód követelményét tiszteletben kell tartani. Ez azt jelenti, hogy a munkáltató indokolatlanul nem különböztethet meg hátrányosan egyes munkavállalókat vagy azok csoportjait. Például indokolatlan diszkriminációt valósíthat meg, ha a munkáltató a prémiumot csak az azonos munkakörben dolgozó munkavállalók egy részének tűzi ki. Viszont indokolt különbségtétel lehet, ha a prémiumkitűzés csak egyes munkaköröket érint. Például értékesítési teljesítményhez kötött prémiumot indokolt lehet csak az értékesítői munkakörben dolgozó munkavállalóknak kitűzni, míg a raktárosoknak nem.

A jutalmazás esetén a munkáltató döntési szabadságának korlátját képezi az egyenlő bánásmód követelménye. Tehát ha a munkáltató bónusz vagy jutalom kifizetése mellett dönt, akkor diszkriminatív módon nem tehet különbséget a dolgozók között. Ilyennek minősülhet, ha az adott munkakörben év végi jutalmat csak a fiatal munkavállalók kapnak, az idősebbek nem. Viszont indokolt lehet a különbségétel, ha a jobb teljesítményű vagy a régebb óta a munkáltatónál dolgozó munkavállalók magasabb jutalmat kapnak.

dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 13., 20:13
Megszűnik a munkáltatók általános kötelezettsége, hogy a munkavállalókat munkaköri alkalmassági vizsgálatra küldjék, kivéve a jogszabályban előírt munkakörök esetében. Ezáltal ugyan csökkennek a felek adminisztrációs terhei, azonban a munkáltatók továbbra is felelősek a biztonságos munkavégzési körülmények biztosításáért – hívják fel a figyelmet a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda ügyvédei.
2024. 09. 12., 11:12
Az előző évi, rekordmértékű, 21 százalékos emelkedést követően 2023-ban a lakásépítési költségek „mindössze” 14 százalékkal emelkedtek éves összevetésben – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
2024-09-13 18:13:00
A hazai partnerek mellett a térség autógyárait is kiszolgáló központtá bővül a fémfelület-kezelő technológiával foglalkozó Aalberts Surface Technologies Kft. tatabányai telephelye egy körülbelül 22 millió euró értékű beruházás eredményeként.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.