Munkaszerződés módosítása: új szabályok léptek életbe

2023. 03. 07., 10:39

A Munka Törvénykönyvének 2023. január 1-jétől életbe lépő változásai érintették a munkaszerződés módosításának lehetőségét is. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

A munkaszerződés módosítása általában

A munkaszerződést módosítani főszabály szerint a felek közös megegyezésével lehet. Így rendszerint a munkáltató és a munkavállaló önkéntes belegyezése szükséges ahhoz, hogy a munkaszerződés módosításra kerülhessen.

A munkajogi előírások azonban már eddig is tartalmaztak olyan előírásokat, amelyek a munkáltató számára bizonyos helyzetekben a munkaszerződés módosítása tekintetében kötelezettséget vagy a módosítás felajánlásának kötelezettségét írták elő.

Például több évvel ezelőtt már bevezetésre került, hogy a munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek 4 éves koráig köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani. Három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló a részmunkaidőre vonatkozó módosítás jogával egészen a gyermek 6 éves koráig élhet.

Új módosítási lehetőség gyermeket nevelő munkavállalóknak

 A Munka Törvénykönyvének legutóbbi módosítása újabb lehetőséget adott a gyermeket nevelő dolgozók számára a munkaszerződés nekik kedvező módosításának kezdeményezésére. Az újonnan bevezetett rendelkezés szerint a munkaviszony első 6 hónapját kivéve a munkavállaló gyermeke 8 éves koráig a következő módosításokat kérheti a munkáltatótól:

A munkavállalónak írásban szükséges indokolnia a kérelmét és megadni a változtatás időpontját.

Kötelező a kérelem szerint módosítani a munkaszerződést?

A munkáltatónak a dolgozó módosítási kérelmére 15 napos határidőn belül írásban kell válaszolnia. A munkáltató nem köteles automatikusan elfogadni a módosítás iránti kérést. Amennyiben viszont a kérelmet elutasítja, köteles az elutasítást indokolni.

A munkáltató indokolásának meg kell felelnie a tényszerűség, világosság és okszerűség követelményének. Ha az elutasítás nem felel meg e követelményeknek, például olyan okból utasította el a kérelmet, ami nem felel meg a valóságnak, a dolgozó bírósághoz fordulhat. A munkavállaló bírósághoz fordulhat akkor is, ha a munkáltató nem válaszolt a dolgozó kérelmére. Ezekben az esetekben a bíróság ítéletével pótolja a munkáltató módosításhoz való hozzájárulását.

Egyéb esetben is kérhető a munkaszerződés módosítása?

Az említett munkaszerződés módosítást, vagyis a munkavégzési hely változtatását, a munkarend módosítását, a távmunkavégzés lehetőségét, illetve a részmunkaidőben történő foglalkoztatást nem csak a gyermeket nevelő munkavállalók kérhetik. Az említett módosításokat az a dolgozó is igényelheti, aki súlyos egészségi okból jelentős gondozásra vagy támogatásra szoruló hozzátartozója, vagy a munkavállalóval közös háztartásban élő személy személyes gondozását végzi. A jelentős gondozásra vagy támogatásra való rászorultságot megalapozó egészségi okot a rászoruló kezelőorvosa által kiállított igazolással lehet bizonyítani.

dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 17., 15:10
Bár még közel félmillió társas vállalkozás működik Magyarországon, a májusi adatok szerint folytatódik a cégstruktúra átrendeződése. A mikrovállalkozások tűnnek el legnagyobb számban, miközben a nagyobb cégek pozíciója – ha lassan is – erősödik.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS