Mire és hogyan szerezhető szabadalom?

2023. 05. 16., 10:29

A szellemi tulajdon védelme magában foglalja az iparjogvédelmet és a szerzői jogokat. Az iparjogvédelem körében többek között a védjegy, a használati minta, a dizájn védelme mellett a szabadalmi oltalom az egyik alapvető forma. Nem minden újdonság kaphat azonban szabadalmi védelmet, hanem csak azok, amelyek találmánynak minősülnek. Mi tekinthető szabadalmazható találmánynak? Hogyan szerezhető szabadalom? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

A szabadalmazható találmány

Szabadalmi oltalmat találmány kaphat. A találmány egy termékre vagy eljárásra vonatkozó új műszaki megoldást jelent. Nem számít találmánynak például a felfedezés, a tudományos elmélet és a matematikai módszer, az esztétikai alkotás, a szellemi tevékenységre, játékra, üzletvitelre vonatkozó terv, szabály vagy eljárás, a számítógépi program.

Nem minden találmány szabadalmazható. Egy találmányra akkor szerezhető szabadalmi oltalom a technika bármely területén, ha a találmány új, feltalálói tevékenységen alapul, és iparilag alkalmazható.

A találmány újdonsága azt jelenti, hogy nem tartozik a technika állásához. A technika állásához tartozik mindaz, ami az elsőbbség időpontja (rendszerint a szabadalmi bejelentés napja) előtt írásbeli közlés, szóbeli ismertetés, gyakorlatba vétel útján vagy bármilyen más módon bárki számára hozzáférhetővé vált.

Feltalálói tevékenységen alapul a találmány, ha a technika állásához képest az adott műszaki területen jártas szakember számára nem nyilvánvaló.

Iparilag alkalmazható a találmány, ha az ipar vagy a mezőgazdaság valamely ágában előállítható, illetve használható.

A szabadalom

A szabadalom mindig meghatározott földrajzi területre, országra vonatkozik. A hazai szabadalmi eljárás a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala előtt zajlik. Itt lehet belföldi eljárással szabadalmat szerezni Magyarország területére. Természetesen arra is van lehetőség, hogy a találmányt közvetlenül valamely külföldi államban szabadalmaztassák.

Az egész világra kiterjedő szabadalom egy eljárásban nem szerezhető. Vannak azonban olyan nemzetközi egyezmények, amelyek lehetővé teszik, hogy egyidejűleg több országban szerezzen a bejelentő szabadalmi oltalmat. Az Európai Szabadalmi Egyezmény alapján lehet európai szabadalmi oltalmat kapni az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) eljárása során. A Nemzetközi Szabadalmi Egyezmény alapján az ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) előtti eljárásban lehet nemzetközi szabadalmat szerezni.

A szabadalmi eljárás

A szabadalmi eljárás általában összetett, alapos felkészülést és dokumentációt igénylő eljárás. Akár több évig is húzódhat. Az eljárás legfontosabb dokumentuma a szabadalmi leírás. Ez a szabadalmazni kívánt találmány leírását és az ún. igénypontokat tartalmazza. A leírás tartalmazza többek között

  • az érintett műszaki terület pontos meghatározását,
  • a technika állásának bemutatását,
  • a találmánnyal megoldandó feladat megjelölését és a feladat megoldását,
  • a találmány megvalósítási módjának részletes ismertetését és a hozzá fűződő előnyös hatások bemutatását.

A szabadalmi igénypontok kiemelten fontos részei a szabadalmi leírásnak. Csak az áll szabadalmi oltalom alatt, amit az igénypontok meghatároznak. Az igénypont a találmánytól függően termékre, berendezésre, eljárásra, és alkalmazásra fogalmazható meg. Az igénypontok terjedelmének meghatározása fontos, mivel a túl tág terjedelmű igénypont ahhoz vezethet, hogy más oltalomba ütközik, a túl szűk körű meghatározás viszont könnyebben kijátszhatóvá teszi az oltalmat.

dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS