Mire és hogyan szerezhető szabadalom?

2023. 05. 16., 10:29

A szellemi tulajdon védelme magában foglalja az iparjogvédelmet és a szerzői jogokat. Az iparjogvédelem körében többek között a védjegy, a használati minta, a dizájn védelme mellett a szabadalmi oltalom az egyik alapvető forma. Nem minden újdonság kaphat azonban szabadalmi védelmet, hanem csak azok, amelyek találmánynak minősülnek. Mi tekinthető szabadalmazható találmánynak? Hogyan szerezhető szabadalom? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

A szabadalmazható találmány

Szabadalmi oltalmat találmány kaphat. A találmány egy termékre vagy eljárásra vonatkozó új műszaki megoldást jelent. Nem számít találmánynak például a felfedezés, a tudományos elmélet és a matematikai módszer, az esztétikai alkotás, a szellemi tevékenységre, játékra, üzletvitelre vonatkozó terv, szabály vagy eljárás, a számítógépi program.

Nem minden találmány szabadalmazható. Egy találmányra akkor szerezhető szabadalmi oltalom a technika bármely területén, ha a találmány új, feltalálói tevékenységen alapul, és iparilag alkalmazható.

A találmány újdonsága azt jelenti, hogy nem tartozik a technika állásához. A technika állásához tartozik mindaz, ami az elsőbbség időpontja (rendszerint a szabadalmi bejelentés napja) előtt írásbeli közlés, szóbeli ismertetés, gyakorlatba vétel útján vagy bármilyen más módon bárki számára hozzáférhetővé vált.

Feltalálói tevékenységen alapul a találmány, ha a technika állásához képest az adott műszaki területen jártas szakember számára nem nyilvánvaló.

Iparilag alkalmazható a találmány, ha az ipar vagy a mezőgazdaság valamely ágában előállítható, illetve használható.

A szabadalom

A szabadalom mindig meghatározott földrajzi területre, országra vonatkozik. A hazai szabadalmi eljárás a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala előtt zajlik. Itt lehet belföldi eljárással szabadalmat szerezni Magyarország területére. Természetesen arra is van lehetőség, hogy a találmányt közvetlenül valamely külföldi államban szabadalmaztassák.

Az egész világra kiterjedő szabadalom egy eljárásban nem szerezhető. Vannak azonban olyan nemzetközi egyezmények, amelyek lehetővé teszik, hogy egyidejűleg több országban szerezzen a bejelentő szabadalmi oltalmat. Az Európai Szabadalmi Egyezmény alapján lehet európai szabadalmi oltalmat kapni az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) eljárása során. A Nemzetközi Szabadalmi Egyezmény alapján az ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) előtti eljárásban lehet nemzetközi szabadalmat szerezni.

A szabadalmi eljárás

A szabadalmi eljárás általában összetett, alapos felkészülést és dokumentációt igénylő eljárás. Akár több évig is húzódhat. Az eljárás legfontosabb dokumentuma a szabadalmi leírás. Ez a szabadalmazni kívánt találmány leírását és az ún. igénypontokat tartalmazza. A leírás tartalmazza többek között

  • az érintett műszaki terület pontos meghatározását,
  • a technika állásának bemutatását,
  • a találmánnyal megoldandó feladat megjelölését és a feladat megoldását,
  • a találmány megvalósítási módjának részletes ismertetését és a hozzá fűződő előnyös hatások bemutatását.

A szabadalmi igénypontok kiemelten fontos részei a szabadalmi leírásnak. Csak az áll szabadalmi oltalom alatt, amit az igénypontok meghatároznak. Az igénypont a találmánytól függően termékre, berendezésre, eljárásra, és alkalmazásra fogalmazható meg. Az igénypontok terjedelmének meghatározása fontos, mivel a túl tág terjedelmű igénypont ahhoz vezethet, hogy más oltalomba ütközik, a túl szűk körű meghatározás viszont könnyebben kijátszhatóvá teszi az oltalmat.

dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS