Jogerős ítéletet esetén a döntés ellen rendszerint nincs helye további jogorvoslatnak. Ez egyben kizárja azt is, hogy valamelyik peres fél ugyanazon tényállás mellett a perben egyszer már elbírált jogait egy újabb perben próbálja érvényesíteni. Mikor lehet mégis rendkívüli jogorvoslatként „megismételni” a pert perújítás keretében? Melyek a perújítás szabályai? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
A jogerős ítélet ellen nem lehet bármikor perújítással élni. A perújításra csak meghatározott okokból kerülhet sor.
Például önmagában azért nem kérhet a peres fél perújítást, mert az ítélet nem kedvező a számára. Ha ez lehetséges lenne, akkor soha nem születhetne végleges döntés egy jogvitában. Nem lehetséges perújítást kérni arra hivatkozva sem, hogy a bíróság a jogszabályokat tévesen alkalmazta.
Vannak bizonyos ügytípusok, amelyek esetén kizárt a perújítás. Nincs helye perújításnak például a lakás kiürítése iránti kérelemnek helyt adó, vagy a lakásbérlet felmondásának érvényességét megállapító ítélet ellen. A sajtó-helyreigazítási perben hozott ítélet esetén sem lehet perújítást kérni.
– Perújításnak van helye, ha a fél olyan tényre vagy bizonyítékra, illetve olyan jogerős bírói vagy más hatósági határozatra hivatkozik, amelyet a bíróság a perben nem bírált el. A perben el nem bírált tény, bizonyíték, határozat csak akkor adhat alapot a perújításra, ha az elbírálása esetén a perújító félre kedvezőbb határozatot eredményezhetett volna. További feltétel, hogy a fél önhibáján kívül nem volt abban a helyzetben, hogy a perújítási kérelmében felhozott tényt, bizonyítékot vagy határozatot korábban érvényesítse. Nem alap a perújításra, ha például a hivatkozott okiratot a perben azért nem nyújtotta be, mert elkeveredett, de utóbb megtalálta. Ekkor ugyanis nem beszélhetünk önhibáján kívüli okról.
– Másik ok lehet, ha a fél az ítélet hozatalában részt vett bírónak, az ellenfélnek vagy másnak a bűncselekménye miatt törvény ellenére lett pervesztes. Ilyen lehet például, ha hamis szakértői vélemény vagy hamis tanúvallomás alapján veszítette el a pert. Ebben az esetben a perújítás elrendeléséhez szükséges, hogy a bűncselekmény elkövetését jogerős bírói ítélet állapítsa meg, vagy ha ilyen ítélet hozatalát nem a bizonyítékok hiánya, hanem más ok zárta ki.
– Nem kizárt a perújítás, ha az ítéletet megelőzően ugyanarra a jogra nézve már korábban jogerős ítéletet hoztak. Ez arra az esetre vonatkozik, ha a bíróság a perben úgy hozott jogerős ítéletet, hogy ugyanabban a kérdésben egy másik perben korábban már jogerős ítélettel döntött. Ilyenkor az újabb perre már nem is kerülhetett volna sor. Ekkor a perújítás ennek a mulasztásnak a kijavítására szolgál.
– Perújításnak van helye, ha a keresetlevelet vagy más iratot a fél részére a hirdetményi kézbesítés szabályainak megsértésével hirdetmény útján kézbesítették. Hirdetményi kézbesítésnek a törvényben meghatározott esetekben van helye. Például, ha a fél tartózkodási helye ismeretlen és az irat elektronikus úton sem kézbesíthető a számára. A perújítás feltétele, hogy a szabálytalan hirdetményi kézbesítés következményeit a bíróság az eljárásban a fél hibáján kívül álló okból nem mondhatta ki. Nincs helye perújításnak a szabálytalan hirdetményi kézbesítésre hivatkozva, ha a hirdetményi kézbesítést követő eljárást az érintett fél jóváhagyta.
Perújítás alapja lehet, ha a bíróság által lefolytatott eljárás, illetve a jogerős határozat következtében a félnek az Emberi Jogok Európai Egyezményében rögzített valamely joga sérült. Ehhez az is szükséges, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága a fél saját ügyében meg is állapítsa a jog sérülését. A perújítás feltétele, hogy a perújítással támadott bírósági ítélet ugyanezen a jogsértésen alapuljon. További feltétel, hogy a sérelmet szenvedett fél az Emberi Jogok Európai Bíróságától nem kapott elégtételt, vagy a sérelem kártalanítással nem volt orvosolható.
A perújítási kérelem benyújtására meghatározott határidők álltnak rendelkezésre. Nem lehet időben korlátlanul élni a perújítás lehetőségével.
A perújítási kérelmet 6 hónapon belül lehet előterjeszteni. A határidőt a megtámadott ítélet jogerőre emelkedésétől kell számítani. Ha a fél a perújítás okáról csak később szerzett tudomást, vagy csak később jutott abba a helyzetbe, hogy perújítással élhessen, akkor ezen időponttól kell számítani a 6 hónapos határidőt.
Főszabály szerint az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 5 év elteltével perújításnak már nincs helye.
Ha a perújítás alapjául az Emberi Jogok Európai Bírósága ítélete szolgál, a perújítási kérelem az ítélet átvételétől számított 60 napon belül nyújtható be akkor is, ha az 5 éves határidő már eltelt.
A perújítási kérelmet a perben eljárt elsőfokú bíróságnál kell benyújtani. A kérelemnek tartalmaznia kell, hogy mely ítélet ellen irányul a perújítás. Meg kell jelölni azt is, hogy a perújító fél milyen tartalmú határozat meghozatalát kívánja a bíróságtól. A kérelemben elő kell adni a perújítás alapjául szolgáló tényeket és azok bizonyítékait, valamint csatolni kell a vonatkozó okiratokat. Ha a perújítási kérelmet az általános 6 hónapos határidőn túl nyújtja be a fél, akkor a késedelem okait is elő kell adni.
Ha a perújítás feltételei fennállnak, a pert a perújítási kérelem korlátai között érdemben újból tárgyalják. A perújítás nem jelenti azt, hogy automatikusan a korábbitól eltérő döntés születik. A bíróság a perújítási kérelemmel megtámadott ítéletet fenntarthatja. Az is előfordulhat, hogy a megtámadott ítéletet egészben vagy részben hatályon kívül helyezi, és új határozatot hoz.
dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda
Maga a bor nem nosztalgiázik, hiszen semmi köze az idehaza anno vagy akár most literes kiszerelésben kapható asztali borokhoz.
Fontos, hogy az atomenergia semmilyen módon ne váljon áldozatává az ukrajnai háború miatt kialakult politikai válságnak és vitáknak, e nélkül ugyanis lehetetlen lenne az energiaellátási krízis megoldása – szögezte le Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter New Yorkban.