Új informatikai rendszert használhatnak 2025. május 6-tól az exportőrök, az Automatizált Kiviteli Rendszer (Automated Export System – AES) teljes egészében automatizálja, papírmentessé teszi a kiviteli eljárások adminisztrációját.
Idén május 6-tól az AES-sel Magyarország, és ezzel mérföldkőhöz érkezett a NAV exportadminisztrációja. A rendszer – az unió Vámkódex előírásai szerint – immár teljes körű elektronikus adatfeldolgozást és -tárolást biztosít mind az ügyfeleknek, mind a hatóságnak – olvasható az adóhivatal közleményében.
A NAV aktívan bevonta a gazdálkodói oldalt és a vámszakmai szövetségeket is a rendszer bevezetésének előkészítésébe. A szoros együttműködés eredménye, hogy az új modernizált exportrendszer az ügyfélkör igényeihez is praktikusan igazodik: csökkennek a vállalkozások adminisztrációs terhei, az adatkövetelmények pedig egységessé válnak.
A NAV az AES élesítésének napját is a gazdálkodókkal együtt határozta meg. A rendszer sikeresen debütált, a vámeljárások feldolgozása megfelelően működik.
A rendszer bevezetését követő három napban 11 037 vám-árunyilatkozatot fogadott be a NAV; 10 954 esetben került sor az áruk átengedésére, és 2857 esetben a kiléptetésére, és ezáltal az eljárás lezárására.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.