A Büntetőeljárási Törvénykönyv november 15-ei módosítása alapján egyes kiemelt bűncselekményeket érintő feljelentést elutasító, eljárást megszüntető határozattal szemben felülbírálati indítvány nyújtható be – hívja fel a figyelmet az Ügyészség.
Milyen ügyekben, milyen módon?
A Büntetőeljárási Törvény november 15-ei módosítását követően a törvényben meghatározott, kiemelt bűncselekmények esetében
– ha a nyomozó hatóság vagy az ügyészség a feljelentést elutasítja, vagy az eljárást megszünteti,
– akkor felülbírálati indítvány útján
– a bírósághoz lehet fordulni a nyomozás elrendelése, folytatása iránt – ha a nyomozó hatóság, ügyészség az indítványnak nem ad helyt.
A felülbírálati indítványt:
– az anonimizált határozat közzétételétől 1 hónapon belül,
– a határozatot hozó nyomozó hatósághoz, ügyészséghez lehet benyújtani.
Az eljárásban a jogi képviselet kötelező.
Az írásbeli beadványok kizárólag az elektronikus kapcsolattartás szabályai szerint terjeszthetők elő.
Minden természetes és jogi személy benyújthat felülbírálati indítványt, kivéve a gyanúsítottat, a védőt, illetve az állami vagy közhatalmat gyakorló szerveket. Felülbírálati indítványt tehát a cselekménnyel közvetlenül nem érintett, „kívülálló” személy is benyújthat.
Az eljárásban költségmentesség, pártfogó ügyvéd nem kérhető, határidőmulasztás miatt igazolás nem terjeszthető elő.
A felülbírálati indítványokkal és az anonimizált határozatokkal kapcsolatos ügyészségi oldalt megtalálja itt.
Megkerülhetetlen cukrászlegendák, a csoki iránti szerelemből született friss kisvállalkozások, ékszerdobozhoz hasonlító helyiségek és nagypolgári miliő.
Június 6-án hajnalban a Zaporizzsjai Atomerőmű hűtővízellátására is szolgáló víztározó gátja megsérült. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség tájékoztatása szerint a nukleáris létesítmény biztonsága ennek ellenére nincs közvetlen veszélyben.