Kedvezőbb feltételekkel folytatódik a kötvényprogram

2020. 05. 28., 14:30

A kibocsátók a korábbinál kedvezőbb feltételekkel vehetnek részt a Növekedési Kötvényprogramban (NKP), miután a Magyar Nemzeti Bank áprilistól változtatott a feltételeken. A Deloitte MeetingRequest üzleti podcast-sorozatának legújabb epizódjában a változások mellett a korábbi tapasztalatokról és a jövőbeni várakozásokról is beszélgettek a K&H Bank vezető szakértői, valamint a Deloitte és Deloitte Legal Ügyvédi Iroda tanácsadói.

A Magyar Nemzeti Bank a kibocsátó cég kötvénysorozatának akár 70 százalékát is felvásárolhatja, az április óta érvényben lévő feltételek szerint pedig 20 milliárdról 50 milliárd forintra növelheti az egy vállalatcsoporttal szembeni kitettségét. Ezen kívül meghosszabbodott a futamidő, amelynek maximális hossza akár 20 évig is terjedhet.

„Ezek a módosítások elsősorban nagyobb cégeknek jelentenek segítséget, amelyek a kötvényprogram által stabilabbá tehetik a működésüket”– értelmezte Szot Márton, a K&H Bank Corporate Finance vezetője a változásokat a podcast-sorozat legújabb részében.

„A húsz éves futamidő nem amortizálódó kötvények esetén szigorú elemzést fog megkívánni a befektető részéről, hiszen ez az időtáv komoly határokat feszeget, nem könnyű benchmarkot találni hozzá”– fűzte hozzá Nagy Gábor, a K&H Bank Corporate Finance csoportjának szenior szakértője. 

Az NKP keretein belül a sikeres kötvénykibocsátás előtt egy társaságnak számos üzleti és jogi kritériumnak kell megfelelnie. Ugyanakkor az új feltételek már nem teszik kötelezővé a hitelminősítést (rating), amennyiben egy B+ minősítésű pénzintézet áll a kötvény mögé kezességgel vagy garanciával. Ez a konstrukció azt igényli, hogy a bank bizalmat szavazzon az adott befektetésnek, a cégnek pedig mérlegelnie kell, hogy költségek tekintetében kedvezőbb feltételekhez jut-e az együttműködés segítségével.

„Ez az intézkedés a járványhelyzet által sújtott cégeknek is lehetőséget adhat a programban való részvételre, hiszen előfordulhat, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben átmenetileg nem tudnak megfelelni az elvárt, legalább B+ minősítési szintnek. Nem csak pénzintézetek kezeskedhetnek a kibocsátott kötvényért: erősebb anyavállalatok vagy cégcsoporton belüli tagok is vállalhatnak garanciát alternatív megoldásként”– hívta fel a figyelmet dr. Al Sallami Linda, a Deloitte Legal Ügyvédi Iroda bankjogi, finanszírozási és tőkepiaci csoportjának ügyvédje.

Kissé nehezebb helyzetben vannak azok, akik most terveznek belépni az NKP programba, hiszen a hitelminősítőknek a járvány okozta hirtelen gazdasági visszaesés hatásait, következményeit is figyelembe kell venniük. A kötvénykibocsátáshoz vezető út első lépéseként meg kell vizsgálni az adott cég rövid és hosszú távú terveit, likviditási struktúráját, várható eredményeit.

„Több ügyfelünk is jelezte, hogy a hitelminősítővel való konzultáció már önmagában jót tett a cégének, hiszen átvilágítottak minden kockázatot és lehetőséget. A jelenlegi gazdasági helyzet megmutatja, hogy a cégek hogyan állnak meg a lábukon” – foglalta össze a tapasztalatokat Nagy Gábor.

A program elindítását megelőzően Magyarország nem rendelkezett likvid és fejlett kötvénypiaccal, pedig ez a forrásbevonási szerkezet a vállalatok forrásszerkezetének hatékonyabbá tételét eredményezheti.

„A kibocsátóknak a mostani válsághelyzetben még vonzóbb lehetőség, hogy hosszú lejáratú, fix kamatozású, jellemzően egy összegben törlesztendő konstrukcióban jussanak finanszírozáshoz. Az így szerzett forrás tervezhetőbbé teszi a jövőt, és a válsághelyzetekben is segítheti a cég pénzügyi stabilitását” – mondta Pósfay László, a Deloitte pénzügyi tanácsadási osztályának igazgatója.

A tavaly elindított Növekedési Kötvényprogram arra késztette a bankokat, hogy megszokott hitelezési tevékenységük mellett egy kevésbé kötött forrásbiztosítási folyamatban vegyenek részt. A kezdeti ismerkedési fázist követően mostanra közel húsz társaság bocsátott ki kötvényt, a Magyar Nemzeti Bank pedig 300 milliárdról 450 milliárd forintra emelte az értékpapír-vásárlásra szánt keretösszegét. Emiatt az elemzők a kötvénypiac fellendülésére számítottak. A koronavírus-járvány lelassította a növekedést, de még ebben a piaci környezetben is akadnak példák sikeres kötvénykibocsátásra.

Az MNB hangsúlyos szerepvállalása mellett a társaságokat jelenleg is finanszírozó bankok, illetve az új finanszírozóként belépni kívánó hitelintézetek aktivitása is szükséges a sikeres kibocsátáshoz.

„A bankszektor a jelenlegi válsághelyzetből adódóan megfontoltabbá vált a programmal összefüggő befektetések kapcsán. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a bankok elfordulnak a kötvényprogramtól, de a jövőben még körültekintőbben fognak eljárni a hiteldöntéseknél” – mondta Szot Márton, K&H Bank Corporate Finance vezetője.

A COVID-19 járvány rövid távon elbizonytalanította a társaságokat, és mind a kibocsátók, mind a befektetők részéről lelassította a döntéshozatalt. A gazdaságpolitika több mentőprogramot is bevezetett, ezért a cégeknek alaposan át kell gondolniuk, hogy milyen konstrukció támogatja leginkább a terveiket” – tette hozzá Nagy Gábor.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-12-02 15:20:00
A Duna House Cégcsoport havi tranzakciószám becslése szerint 2023 novemberében országosan 8800 lakóingatlan cserélt tulajdonost; a cégcsoport pénzügyi márkája, a Credipass hazai adatai szerint a hónap folyamán 55 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.
2023-12-02 11:20:00
2023 III. negyedévében hazánkban a helyközi személyszállítás teljesítménye 8,4 százalékkal nőtt, az áruszállításé 11 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS