Hagyatéki tartozások kifizetése: a legfontosabb tudnivalók

2020. 08. 25., 13:00

Mit érdemes tudni a hagyatéki tartozások kifizetéséről? Mi történik, ha az örökhagyó után tartozás marad? Kinek kell azt kifizetni, ki lesz felelős érte? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

Melyek a hagyatéki tartozások?

A Polgári Törvénykönyv meghatározza, hogy mik lehetnek hagyatéki tartozások.

A hagyatéki tartozások sorrendben a következők:

  • az örökhagyó illő eltemetésének költségei,
  • a hagyaték megszerzésével, biztosításával és kezelésével járó szükséges költségek, vagyis a hagyatéki költségek, valamint a hagyatéki eljárás költségei,
  • az örökhagyó tartozásai,
  • a kötelesrészen alapuló kötelezettségek,
  • a hagyományon és a meghagyáson alapuló kötelezettségek.

Több hagyatéki tartozás esetén mi lesz a sorrend?

Bizony előfordul, hogy több hagyatéki tartozás is van. Például a hagyatéki eljárás költségei mellett volt hitel tartozása is az örökhagyónak. Több tartozás esetén fontos annak meghatározása, hogy a hagyatéki tartozások milyen sorrendben fizethetők ki.

Az előbb álló csoportba eső hagyatéki tartozások a kifizetés, rendezés alkalmával megelőzik a hátrább álló csoportba tartozó követeléseket.

Például a temetési költség kifizetése megelőzi a hagyatéki eljárás költségeit. Ha tehát nincs elegendő vagyon minden tartozás rendezésére, akkor az előrébb lévő csoportba tartozó követeléseket kell először rendezni. A többit csak akkor, ha még ahhoz is maradt elég „fedezet”.

Mi történik, ha egy csoportban több tartozás is van?

Például a hagyatékban több hitel is van, amit hagyatéki tartozásként kellene rendezni, de a teljes vagyon nem elegendő arra, hogy mindet kifizessék belőle.

Erre a törvény a következő szabályt alkalmazza:

„Abban a csoportban, amelyben valamennyi tartozás teljes kielégítésére nincs lehetőség, kielégítésnek a követelések arányában van helye.”

Ahelyett, hogy az egyik jogosult teljes egészben megkapná a neki járó összeget, míg a másik akár részben, akár teljes mértékben „üres kézzel távozhatna”, a követelések arányában mindenki kap valamennyit. Ismétlem, ez csak az azonos csoportba sorolható hagyatéki tartozások esetén van így. Az előrébb álló csoportba tartozó követelés elsőbbséget élvez.

Ki felel a hagyatéki tartozások kifizetéséért?

A hagyatéki tartozásokért az örökös vagy örökösök elsősorban a hagyaték tárgyaival és annak hasznaival felelnek.

Ha a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel. Természetesen ekkor sem kell többet kifizetnie a hagyatéki tartozásokra, mint amilyen értékben örökölt. Ha azonban neki felróható okból nem került a birtokába valamilyen örökölt vagyontárgy, vagy valamilyen követelést neki felróható okból nem tudott érvényesíteni, akkor a felelőssége ezek tekintetében is fennáll.

A hagyatéki költségek és a hagyatéki eljárás költségeiért az örökös saját vagyonával is felel. Ebben az esetben tehát nem számít, hogy mennyit örökölt, és az sem, hogy neki felróható-e, ha valamilyen örökölt vagyonhoz, követeléshez végül mégsem jutott hozzá.

Felelősség több örökös esetén

Fő szabály szerint az örököstársak a közös hagyatéki tartozásokért egyetemlegesen felelnek.

Ez azt jelenti, hogy a hagyatéki hitelezők bármelyik örököstől követelhetik az egész tartozás kielégítését. Ha valamelyik örököstárs a hitelezőnek teljesített, a többi örököstől követelheti azt a részt, ami őket terhelte.

 

dr. Kocsis Ildikó ügyvéd
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS