A kamerás megfigyelés alapvető szabályai

A kamerás megfigyelés alapvető szabályai
2022. 05. 02., 15:57

Manapság számos helyen alkalmaznak kamerás megfigyelőrendszert. A kamerás megfigyelés azonban komolyan érinti mások, például a vásárlók, vendégek személyiségi jogait. Mikor és hogyan jogszerű a kamerák alkalmazása? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

A kamerás megfigyelés alapvető szabályai

A kamerával való megfigyelés érinti a megfigyelt személyek személyiségi jogait, mivel a képmáshoz és a hangfelvételhez való jog az alapvető személyiségi jogok egyike. A képmás és a hang egyben az érintett személyes adatai közé is tartozik. Így lényeges adatvédelmi vonatkozásai is vannak a kamerás megfigyelésnek.

A kamerák alkalmazására vonatkozóan nincsenek speciális jogszabályba foglalt előírások. Több jogi terület szabályait kell egyidejűleg alkalmazni. Elsősorban az adatvédelemre és a személyiségi jogokra vonatkozó jogszabályokat, valamint a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól szóló törvény előírásait kell betartani.

Nem mindegy a megfigyelés célja

A kamerarendszer alkalmazása csak akkor lehetséges, ha az ezzel járó adatkezelésnek jogszerű célja van. A legtöbb esetben a kamerás megfigyelés elfogadható célja a vagyonvédelem, mint például egy társasházi kamera esetén. Természetesen lehetnek más adatkezelési célok is. Ilyen például a személyvédelem, az élet és testi épség megóvása, a titokvédelem, mint az üzleti titok vagy banktitok védelme.

A kamerás megfigyelés jogalapja

A kamerás megfigyelőrendszerrel kapcsolatos adatkezelésnek a cél mellett megfelelő jogalappal kell rendelkeznie. Leggyakrabban az adatkezelő jogos érdeke, azaz például a kamerát működtető munkáltató jogos érdeke a kamerás megfigyelés jogalapja. Fontos, hogy a jogos érdeken alapuló adatkezelés csak akkor jogszerű, ha a kamerát működtetőnek erősebb érdeke fűződik a kamerarendszer használatához, mint a megfigyelt személyeknek ahhoz, hogy képmásuk/hangfelvételük védelemben részesüljön. Ezért a jogos érdeken alapuló adatkezelés megkezdése előtt a kamerát alkalmazó adatkezelőnek érdekmérlegelési tesztet kell végeznie. Ennek eredményét írásban kell rögzíteni.

Mikor lehet jogszerű a kamera?

Kamerás megfigyelés csak akkor alkalmazható, ha nincs más olyan módszer, amely a cél elérésére alkalmas és az érintett személyek jogait és szabadságát kevésbé korlátozza. A megfigyelés és az ezzel járó adatkezelés pedig nem terjedhet túl azon a mértéken, ami a cél eléréséhez szükséges. Például nem indokolt vagyonvédelmi célból egy olyan területet is kamerával megfigyelni, ahol nincs védendő vagyontárgy. A kép mellett hangfelvétel készítése akkor jogszerű, ha a cél eléréséhez a hang rögzítése is szükséges.

Kamerás megfigyelés esetén jól olvasható figyelemfelhívó jelzést kell elhelyezni. Tájékoztatni kell az érintetteket, hogy a területen elektronikus megfigyelőrendszert alkalmaznak. Ezen felül a kamerás adatkezelésre vonatkozóan adatkezelési tájékoztatót kell készíteni és azt közzé kell tenni.

A kamerafelvétel megőrzése

A kamerás megfigyelés során a kamerák rendszerint rögzítik a képet, egyes esetekben a hangot is. Ezért felmerül a kérdés, hogy a felvételeket mennyi ideig lehet megőrizni.

Korábban általános jelleggel 72 óra volt a felvételek jogszabály szerinti megőrzési ideje. Jelenleg a megőrzési időre nincs számszerű korlátozás. Az az előírás érvényesül, hogy a felvételeket addig lehet megőrizni, ameddig ezek az adatkezelési cél eléréséhez feltétlenül szükségesek. Ez azt jelenti, hogy a felvételeket a lehető legrövidebb ideig kell tárolni. Például a vagyonvédelmi célból működő kamera esetén rendszerint néhány napos megőrzési idő indokolható. A felvételek hosszabb ideig való tárolásához, már további, megfelelő súlyú jogos érdek szükséges.

 

dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS