2024 tavaszán és nyár elején ismét változások történtek a kötelező jótállás szabályaiban. Módosultak a jótállási idők és a kötelező jótállás egyéb szabályai is. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
Az egyik legfontosabb változás a kötelező jótállás szabályaiban a jótállási idők változása. Korábban három kategória létezett a termék vételárától függően. 2024. májusától megszűnt az 1 éves kötelező jótállási időt előíró kategória, amely a 10 000 forintot elérő, de 100 000 forintot meg nem haladó termékekre vonatkozott. Ez a változás a fogyasztóknak kedvező.
Ezentúl a legrövidebb kötelező jótállási idő 2 év. Ez a 10 000 forintot elérő, de 250 000 forintot meg nem haladó eladási árú termékekre vonatkozik. A 250 000 forintnál drágább termékeknél megmaradt a 3 éves kötelező jótállási idő.
A jogszabályváltozás következtében módosításra került azoknak a termékeknek a köre, amelyekre a kereskedők kötelesek jótállást biztosítani a fogyasztóknak. A módosítást követően külön kormányrendelet sorolja fel azokat a termékcsoportokat, termékeket, amelyekre legalább 10 000 forint eladási ár esetén kötelező jótállás vonatkozik.
A módosítás egyrészt a már eddig is kötelező jótállás alá eső termékcsoportokat érintette. Több termékcsoport esetén a kötelező garancia alá eső termékek példálózó felsorolásába bekerültek olyan termékek is, amelyek eddig nevesítve nem szerepeltek. Például a villamos energiával működtetett konyhai kisgépek felsorolásában korábban nem szerepelt nevesítve a kávédaráló, a turmixgép, a tejhabosító. Az egészségmegőrző és gyógyászati termékek között korábban nem szerepelt nevesítve az elektromos fogkefe. Ezek, és még további termékek kifejezetten felsorolásra kerültek a kötelező jótállással érintett termékek között.
Volt olyan változás is, amely bővítette a kötelező jótállásos termékek körét.
– Új termékkategóriaként jelent meg a kedvtelésből tartott állatok villamos energiával működtetett felszerelése. Különösen például az etető, itató, szőrnyírógép, nyakörv, ajtó, nyomkövető, alomtálca.
– A módosítást követően kiterjed a kötelező jótállás minden villamos energiával működtetett 10 000 forintnál drágább játékra, míg korábban csak a játék hoverboard, a játék elektromos roller, és a játék drón tartozott kötelező jótállás alá.
– Megszűnt a jogszabályon alapuló jótállási kötelezettség a nemes és félnemes szőrmésbőrből készült szőrmeruházati termékek esetén.
A jogszabálymódosítás pontosította a jótállási jegy átadására vonatkozó szabályokat. A jótállási jegyet a módosítás alapján fogyasztási cikkel együtt vagy - távollévők között kötött szerződés esetén - legkésőbb a fogyasztási cikk átadását vagy üzembe helyezését követő napon kell a fogyasztó rendelkezésére bocsátani.
A korábbi szabályok a jótállási jegy elektronikus formában való átadását minden esetben lehetővé tették. Az új szabályok alapján a módosítást követően a vállalkozásnak csak távollévők közötti szerződés esetén van lehetősége arra, hogy elektronikus úton küldje meg a jótállási jegyet. Például internetes vásárlás, telefonos megrendelés esetén elektronikusan is küldhető a jótállási jegy.
Ha az elektronikus jótállási jegyet a vállalkozás nem közvetlen megküldéssel (pl. e-mailhez csatoltan) adja át a fogyasztónak, hanem annak letöltését teszi lehetővé, akkor biztosítania kell, hogy a jótállási jegy a jótállási idő végéig bármikor letölthető legyen.
Az elektronikus formában átadott jótállási jegyen már nem kell szerepelnie a kiállító elektronikus aláírásának. Ez egyszerűsíti a vállalkozások számára a jótállási jegyek elektronikus küldését.
Továbbra is érvényes az a szabály, hogy ha a jótállási időtartam alatt a fogyasztási cikk 3 alkalommal történő kijavítást követően ismét meghibásodik, a vállalkozás köteles a fogyasztási cikket 8 napon belül kicserélni. Ettől csak a fogyasztó kérésére lehet eltérni.
Ha a kicserélésre nincs lehetőség, akkor a vételárat 8 napon belül vissza kell téríteni a fogyasztónak. A vételár visszatérítésénél elsődlegesen a jótállási jegyen kötelezően feltüntetendő vételár összegét kell figyelembe venni. Ennek hiányában pedig a fogyasztó által bemutatott, a termék ellenértékének megfizetését igazoló bizonylaton feltüntetett árat kell visszatéríteni.
dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda
A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.
2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.